Jak wytrzymały jest OLED?

OLED cięty nożyczkami

Panele OLED są cienkie, lekkie i energooszczędne. Mogą być też bardzo wytrzymałe. Centrum Holsta pokazuje jak bardzo tnąc je nożyczkami i uderzając młotkiem.

Centrum Holsta zostało założone w roku 2005 przez naukowców z Holandii i Belgii. To placówka R&D pracując nad nowymi technologiami. Ot chociażby takimi jak wspomniany OLED. Praca w takim miejscu ma swoje zalety. Można na przykład sprawdzić co stanie się z panelem OLED gdy przetniemy go na pół nożyczkami.

Filmik nie jest nowy. Naukowcy wrzucili go na świeżo na YouTube, ale taką prezentację można było obejrzeć już dwa lata temu. W sieci pojawiały się też już nie raz filmy pokazujące naukowców znęcających się nad OLED-ami za pomocą młotków. Centrum Holsta udostępniło nowy film tego typu.

To tak gdyby ktoś miał jeszcze jakieś wątpliwości co do przyszłej dominacji OLED-ów.

Póki co to tylko ciekawostki technologiczne i prezentacje nie mające większego znaczenia dla przeciętnego użytkownika płaskich ekranów. Ale poczekajmy 10 lat. Niech OLED stanieje, proces produkcyjny się usprawni, a producenci zaczną wydawać więcej urządzeń. Giętkie ekrany, które można okładać bez strachu młotkiem są przyszłością, ale wcale nie tak bardzo odległą.

Opublikowany przez Szymon Adamus

Szymon Adamus, fan wszystkiego co HD, SD i OK. Widzi martwe piksele i ma cztery pary rąk. W każdej z nich trrzyma pilota.