Jaki kabel HDMI kupić?

HDMI kontra Szymon Adamus

Nie będzie lania wody, nie będzie specyfikacji technicznych, nie będzie tabelek. W dalszej części tekstu znajdziecie za to jasną i klarowną odpowiedź na wiecznie żywe pytanie – czy kabel HDMI za 1000 zł jest lepszy niż za 10 zł?

Odpowiadam:

Tak, kabel za 1000 zł będzie lepszy od kabla za 10 zł. Na 70% będzie lepiej wykonany. Być może wytrzyma dłużej.

NIE, obraz z ze sprawnego kabla HDMI za 1000 zł NIE będzie lepszy niż ze sprawnego kabla HDMI za 10 zł.

NIE i koniec!

Proszę więcej nie pytać, nie szukać w Internecie, nie szerzyć dezinformacji na forach i przede wszystkim – nie dawać się naciągać!

Czy warto kupić kabel za 500 zł? NIE, NIE WARTO! Wiem, że producenci mówią co innego. Wiem, że sugerują lepszą jakość obrazu i dźwięku. Wiem, że zapewniają dłuższą żywotność. Ale kłamią. Kabel droższy może być lepiej wykonany i trwalszy, ale jeśli kupicie na Allegro przewód za „dychę” i będzie on sprawny (a zapewne będzie), to obraz na Waszym wypasionym telewizorze Full HD będzie taki sam jak z kabla za 1000 zł. Serio.

Jeśli jest inaczej, obraz jest pełny silnych, cyfrowych „szumów” lub po prostu go nie ma, to kabel jest uszkodzony i należy go wymienić. Bez względu na to ile kosztował. Powtórzę to jeszcze raz i nawet dam pogrubienie.

Obraz ze sprawnego kabla za 10 zł, nie różni się NICZYM od obrazu ze sprawnego kabla za 1000 zł.

Drogie i tanie HDMI

Szymon Adamus sugeruje…

Z nazwiska podpisuję się pod wszystkim co zaraz przeczytacie. Sugeruję:

  • kupujcie na Allegro lub w sklepach internetowych – wybór jest ogromny, a kable kupicie dosłownie za kilka złotych,
  • olejcie gwarancję – drodzy producenci będą Wam wciskać, że kabel jest wart 1500 zł, bo ma gwarancję na 10 lat. Po co Wam to? W cenie jednego kabla z gwarancją kupcie 3 tanie na zapas, nowy odtwarzacz Blu-ray, kilka filmów i kwiaty dla żony. Skorzystacie na tym bardziej niż na gwarancji,
  • nie bójcie się długości – organizacja HDMI nie podaje konkretnych danych, ale w swoim FAQ sugeruje, że do 10 metrów jesteście bezpieczni. Mam taki kabel. Kosztował 30 zł. Działa. W 99% przypadków polecam jednak długość do 3 metrów, bo po diabła ma się Wam plątać tyle przewodu za telewizorem? Jeśli potrzebujecie czegoś naprawdę długiego (kilkadziesiąt metrów), poszukajcie kabli aktywnych lub wzmacniaczy sygnału,
  • high speed – kupujcie kable z oznaczeniem „high speed”. I tyle, o nic więcej nie pytajcie,
  • zapomnijcie o cyferkach – nie ma czegoś takiego jak specjalne kable dla 3D czy telewizorów 240 Hz. Jeśli ktoś próbuje Wam taki wcisnąć – wyjdźcie ze sklepu.

Jaki kabel HDMI kupić?

Tani!

Nie dajcie się robić w konia.

 

 

Polecam drugą część tego poradnika, w której na tytułowe pytanie odpowiadają inni eksperci.

 

Zachęcam do odwiedzenia mojego Facebooka oraz subskrypcji mojego kanału na YouTube.

Ostatnio publikuję coraz więcej filmów, więc warto. Zapraszam serdecznie i dziękuję za odwiedziny.

Opublikowany przez Szymon Adamus

Szymon Adamus, fan wszystkiego co HD, SD i OK. Widzi martwe piksele i ma cztery pary rąk. W każdej z nich trrzyma pilota.