James Cameron mówi o 3D, 48 fps, przyszłości kina i Avatarze 2

Biorąc pod uwagę, że w samych kinach Avatar zarobił 2,8 mld dolarów, a James Cameron planuje aż trzy kontynuacje, to bardzo możliwe, że do roku 2020 reżyser będzie cesarzem świata. Co to będzie za świat?

Twórca takich kultowych filmów jak Terminator, Aliens, True Lies czy Titanic odpowiedział na pytania fanów podczas sesji AMA na Reddicie. Zapis całego spotkania możecie prześledzić tutaj.

Oto najciekawsze co James Cameron powiedział o kinie, technologii, filmach i nowych rozwiązaniach sprzętowo programowych.

 

James Cameron o 3D i 48 fps

Dla mnie 48 fps to nie jest format, ale narzędzie, takie jak muzyka, której warto używać oszczędnie i w odpowiednim momencie. Wierzę, że wszystkie filmy powinny być robione w 3D, na zawsze. Ale projektory muszą być lepsze i jaśniejsze. Chcę by widzowie w kinach zobaczyli to samo, co ja widzę w moim idealnie skalibrowanym kinie domowym, a ludzie tego nie widzą. Większe formaty. Chciałbym by ekrany były większe. W kwestii opowieści chciałbym by Hollywood przyjął poziom pisania w filmach taki sam, jaki obecnie obserwujemy w serialach telewizyjnych – większy nacisk na postaci, a mniejszy na eksplozje (…) Nie żebym nie lubił głośnych, wielkich scen. Po prostu nie lubię gdy cały film jest taki

– powiedział James Cameron.

 

James Cameron o Prometeuszu (którego tak niemiłosiernie zmiażdżyliśmy w Masie Kultury)

Interesujący. Uważam, że był to interesujący film. Był prowokujący i piękny, silny wizualnie, ale koniec końców nie sprawdzał się pod względem logicznym. Ale dobrze się bawiłem i cieszę się, że powstał. Podobał mi się bardziej niż dwa poprzednie sequele Obcego. Został też zrobiony w natywnym 3D, a jestem ogromnym fanem natywnego 3D tworzonego przez reżyserów, którzy akceptuję je jako firmę sztuki – Ridleya, Scorsese czy Anga Lee.

 

James Cameron o okularach Oculus Rift

Osobiście byłbym zainteresowany możliwością wykorzystania rzeczywistości wirtualnej w narracji filmowej. Tak by doświadczenie kinowe miało indywidualne podejście, osobne ścieżki które wybierasz w czasie rzeczywistym. Myślę, że byłoby to bardzo zabawne. Byłoby technicznie onieśmielające i drogie, jeśli by to zrobić w takiej jakości jak zwykły film, ale ciekawie byłoby z tym poeksperymentować (…) Znam bardzo dobrze temat VR, ale nie widziałem samego Oculus Rifta. Tworząc Avatara pracujemy cały czas w rzeczywistości wirtualnej. Wykorzystujemy wirtualne kamery, którymi kręcę wszystkie sceny w filmie generowane jako obraz komputerowy.

 

James Cameron o najciekawszych filmach z 2013 i 2014

Moim ulubionym filmem z zeszłego roku była zdecydowanie Grawitacja i miałem nadzieję, że dostanie Oscara dla najlepszego filmu, ale cieszę się że Alfonso Cuaron dostał statuetkę za reżyserię. Nowy Kapitan Ameryka był ciekawym filmem w swojej kategorii dotykającym tematów cyfrowego podglądu i ciemnej strony połączonego społeczeństwa.

O filmie Kapitan Ameryka: Zimowy żołnierz mówimy w nowej Masie Kultury

POBIERZ 59 ODCINEK PODCASTU MASA KULTURY, TUTAJ

 

Dowiedzieliśmy się też, że:

  • Ulubiony, słaby film Jamesa Camerona to pierwszy Resident Evil.
  • W starciu bez uzbrojenia – królowa obcych zabija Na’vi, a potem jeszcze terminatora T-800. W starciu z bronią T-800 rozwala wszystkich działkiem plazmowym (ale nerd z tego Camerona ;).
  • James Cameron uprawia jogę.
  • Pomysł Prawdziwych Kłamstw 2 umarł wraz z 11 września. Cameron nie uważał by komedia o terrorystach była już zabawna. Szkoda.
  • Cameron przyznaje, że największy wpływ na jego rozwój miała 2001: Odyseja Kosmiczna.

Opublikowany przez Szymon Adamus

Szymon Adamus, fan wszystkiego co HD, SD i OK. Widzi martwe piksele i ma cztery pary rąk. W każdej z nich trrzyma pilota.