Kieszonkowa kamera Ricoh Theta S – zdjęcia, filmy i livestream w 360 stopniach dla VR [wideo]

Ricoh Theta S i Samsung Gear VR

Ricoh Theta S to prawdziwie kieszonkowa kamera, która może idealnie spełniać potrzeby domowych twórców treści dla rzeczywistości wirtualnej. Mała, wielozadaniowa i stosunkowo niedroga.

W jednym ujęciu możesz zrobić zdjęcie 360° całej przestrzeni. Do zabawy przestrzenią wystarczy komputer lub smartfon! Jest to świat nowych możliwości, które zrewolucjonizują tradycyjny sposób robienia zdjęć i nagrywania filmów wideo

– pisze producent na swojej stronie.

W praktyce jest to miniaturowa kamerka do robienia zdjęć, filmów i transmisji na żywo w 360 stopniach. Po co? By być przygotowanym na nadchodzącą rewolucję VR! Mając takie urządzenie w kieszeni jesteśmy zawsze gotowi, by nakręcić lub sfotografować dosłownie wszystko co dzieje się wokół nas, a następnie udostępnić to naszym znajomym z okularami VR na głowach.

Kamerę widziałem na targach CES 2016.

Rewelacyjna jest tutaj wielkość urządzenia połączona z szerokimi możliwościami i prostotą. Kamera może robić zdjęcia w 360 stopniach, nagrywać filmy i streamować obraz na żywo, a wszystko to obsługujemy jednym przyciskiem. Jak widzicie na powyższym filmie od momentu zrobienia zdjęcia sferycznego, to obejrzenia go na tablecie mija kilka sekund.

Do tego Theta nagrywa też filmy w Full HD 30 fps, więc może to być jedno z najbardziej przystępnych i najprostszych urządzeń dla filmowców amatorów, chcących spróbować swoich sił w nowej formie. Skoro Facebook i YouTube wspierają już filmy 360 stopni dla VR, to najwyższa pora zacząć je kręcić.

Ricoh Theta S obiektyw

Najważniejsze specyfikacje Ricoh Theta S:

  • 8 GB pamięci wewnętrznej
  • Filmy – MP4 (MPEG-4), 65 minut w 1920×1080 pikseli 30 fps (maksymalna długość jednego filmu – 25 minut)
  • Zdjęcia – JPEG, ok. 1600 zdjęć w rozdzielczości maksymalnie 5376 x 2688 pikseli
  • Wymiary – 44 x 130 x 22,9 mm
  • Waga – 135 gramów
  • Wbudowany głośnik i mikrofon
  • Złącza – microUSB 2.0, micro HDMI 1.4
  • Akumulator – na około 260 zdjęć lub 65 minut filmu

Kamera Ricoh Theta S jest już dostępna w polskich sklepach. Można ją dostać za około 1950 zł. Jest też tańsza (około 1240 zł) wersja Ricoh Theta M15, ale ten model ma mniej pamięci (4 GB) i nagrywa filmy z maksymalni 15 klatkami na sekundę.

2000 zł za kamerę do VR to wcale nie tak dużo jeśli pomyślimy o innych rozwiązaniach tego typu (np. kilku kamerach GoPro na specjalnym statywie).

Taki sprzęt jest potrzebny, jeśli rewolucja VR ma wyjść poza gry wideo.

Opublikowany przez Szymon Adamus

Szymon Adamus, fan wszystkiego co HD, SD i OK. Widzi martwe piksele i ma cztery pary rąk. W każdej z nich trrzyma pilota.