Kodek HEVC zaczyna mieć znaczenie… Na Torrentach

HEVC na PirateBay

Miało być lepiej, a wyszło jak zawsze. HEVC, nowy, wydajny standard kompresji wideo, miał sprawić, że treści Ultra HD wyskoczą jak grzyby po deszczu. Zapewne tak będzie, ale póki co zadomowił się on na PirateBay.

Zadziwiające, jak wolno uczą się władcy przemysłu filmowego. Od lat strony z torrentami, na których miliony ludzi znajdują filmy i seriale, pokazują jak powinien wyglądać dostęp do treści wideo w XXI wieku. I póki co mało komu udało się temu dorównać w usługach płatnych. Aktualnie widać to na przykładzie technologii High Efficiency Video Coding czyli kodeka wideo HEVC (znanego też jako H.265). Jest to nowy sposób konwersji filmów, którego największą zaletą jest to, że pliki są o wiele mniejsze. To właściwość bardzo istotna dla Ultra HD, w którym wyższa rozdzielczość równa się też większej wadze materiałów.

To właśnie HEVC pozwolił firmom Samsung i LG na uruchomienie w zeszłym roku pierwszych usług bezpłatnego dostępu do filmów VOD 4K.

Jakość takich treści dystrybuowanych online nie była być może powalająca (dobry Blu-ray Full HD i tak był lepszy), ale w porównaniu do innego VOD było się czym podniecać. Tym bardziej, że usługi oferowano za darmo i sprawiały one, że nowo zakupione telewizory 4K nie marnowały się.

Samsung VOD UHD VS VoD Onet - Jak ona to robi

Wielkie brawa dla Samsunga i LG, jednak od tamtej pory wykorzystanie kodeka HEVC w oficjalnych usługach nie rzuca na kolana. Kwestia wsparcia nowego standardu w nośniku fizycznym Blu-ray, to już śmiech na sali. Od dawna czekamy na nowy standard, z obsługą 4K i HEVC. Mamy go dostać dopiero pod koniec tego roku, więc tempo jest ślimacze.

Tym czasem na torrentach HEVC zaczyna już być stałym gościem. Nie zdominował jeszcze list filmów i seriali, ale z tygodnia na tydzień jest go coraz więcej. Jeśli ktoś posiada telewizor obsługujący najnowszy kodek, ściąga torrenty i chce zaoszczędzić na czasie, to ma ku temu coraz więcej szans.

Oszczędność może być ogromna. Poniżej kilka przykładów z PirateBay i Kickass:

Film Boyhood

  • H.265 HEVC – 1920 x 1040 pikseli, dźwięk 5.1 – 2,69 GB
  • H.264 – 1920 x 1040 pikseli, 5.1 – 5,21 GB

Serial Better Call Saul

  • H.265 HEVC – 1916 x 1076 pikseli, dźwięk 2.0, bitrate wideo 1108 Kbps – 410 MB
  • H.264 – 1916 x 1076 pikseli, dźwięk 5.1 – od 1,92 do 2.41 GB

Przyjaciele – cały serial (10 sezonów)

  • H.265 HEVC – 720p – 17,35 GB
  • H.264 – 720p – 53,39 GB

Póki co jest to ciekawostka, ale i tak zaadoptowana do nieoficjalnych źródeł treści w tempie nieporównywalnie szybszym niż w pełni legalnych miejscach. Oczywiście piratom łatwiej wykorzystać najnowsze rozwiązania. Po prostu muszą tylko w inny sposób skompresować treść i udostępnić ją w odpowiednim miejscu. Najwięksi gracze rynku VOD mają trudniej, bo zaoferowanie nowego kodeka musi im się opłacać. Póki co telewizory z obsługą H.265 ma niewielu z ich klientów. Szkoda jednak, że ktoś np. w takim Netflixie nie wpadł na pomysł, by tym razem utrzeć nosa piratom i zaoferować tę nowinkę szybciej. Byłby ciekawy precedens.

Zamiast tego jest jak zwykle.

Opublikowany przez Szymon Adamus

Szymon Adamus, fan wszystkiego co HD, SD i OK. Widzi martwe piksele i ma cztery pary rąk. W każdej z nich trrzyma pilota.