Kolejny krok w stronę mux 1

DVB-T

Pierwszy multipleks naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce, to jedna z ostatnich niewiadomych. Ale powoli się ona wyjaśnia. Ostatnio wspominałem o koncesjach dla 4 kanałów. Teraz podpisano umowę między TP EmiTel, a Telewizją Polską.

Cyfryzacja telewizji w Polsce nabiera tempa. Rząd przyjął plan cyfryzacji, a parlament uchwalił tzw. ustawę cyfryzacyjną. Cały ten proces cyfryzacji zaplanowano tak, by nie wykluczać cyfrowo odbiorców

– powiedział minister infrastruktury Cezary Grabarczyk podczas podpisywania umowy między Telewizją Polską S.A. i spółką TP EmiTel w sprawie uruchomienia pierwszego multipleksu naziemnej telewizji cyfrowej.

Decyzja o wyborze EmiTela na operatora technicznego TVP zapadła oficjalnie 26 lipca. Zarząd zatwierdził tę decyzję, a mux 1 ma startować od 15 grudnia 2011 do 27 czerwca 2014. Do października 2014 aż 95 procent mieszkańców kraju ma mieć dostęp do TVP1, TVP2 i lokalnych wersji TVP INFO. Podpisana umowa to dopiero początek prac.

DVB-T

To bardzo ważny dzień dla rządu, telewizji publicznej, TP EmiTel i wszystkich obywateli, bowiem podpisanie tej umowy jest ostatnim formalnym warunkiem, by ruszył pierwszy multipleks naziemnej telewizji cyfrowej

– powiedziała podsekretarz stanu Magdalena Gaj.

Co ciekawe oprócz wspomnianych trzech kanałów w standardowej rozdzielczości, są plany uruchomienia na pierwszym multipleksie również stacji w HD.

Więcej na temat naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T w Polsce możecie przeczytać w moim podsumowaniu informacji.

Opublikowany przez Szymon Adamus

Szymon Adamus, fan wszystkiego co HD, SD i OK. Widzi martwe piksele i ma cztery pary rąk. W każdej z nich trrzyma pilota.