szyba Dai Nippon Printing 1

Firma Dai Nippon Printing (DNP) chce zastąpić w komórkach utwardzane szkło takie Gorilla Glass, tworzywem sztucznym.

Ochronna powłoka DNP miałaby zastąpić szkło na ekranach komórek i tabletów. Producent zapewnia, że w testach materiał wytrzymał nacisk o wadze pół kilograma na centymetr kwadratowy powtarzany 200 razy. W porównaniu do chemicznie utwardzanego szkła, tworzywo sztuczne ma być bardziej odporne na uszkodzenia np. po upuszczeniu urządzenia.

Producent pokrywa również wierzchnią część płytki powłoką, na której nie widać odcisków palców, a wewnętrzną część materiałem wzmacniającym konstrukcję. Osłonka może mieć od 0,5 do 1,5 milimetra grubości i jest giętka.

Dai Nippon Printing rozpocznie wysyłanie próbnych egzemplarzy w tym miesiącu. Masowo powłoki ochronne powędrują do producentów w pierwszej połowie przyszłego roku fiskalnego. Producent liczy na sprzedaż wartości 10 miliardów jenów, więc około 121 mln dolarów.

Ciekaw jestem czy znajdziemy coś takiego w czołowych modelach telefonów i tabletów. Gorilla Glass jest już tak znane, że jego użycie gwarantuje aprobatę części odbiorców. Bezimienne tworzywa sztuczne nie kojarzą się tak dobrze.