Komputer Toshiba Qosmio F750 3D – laptop 3D bez okularów

Toshiba Qosmio F750

Notebooki wchodzą powoli w świat 3D. Tytułowy model Toshiba Qosmio F750 robi to trochę odważniej niż inne, oferując ekran trójwymiarowy nie wymagający używania okularów 3D.

Okulary przeciwsłoneczne mogą się przydać, gdy będziemy siedzieć przez laptopem w upalne, letnie dni (jeśli oczywiście będzie cokolwiek widać na tych cholernych, odblaskowych matrycach ;). Ale zakładanie ich razem z okularami 3D mogłoby być „trochę” kłopotliwe. Toshiba eliminuje ten problem, instalując w swoim przenośnym komputerze ekran autostereoskopowy.

Producent ma doświadczenie w produkcji takich paneli. Jako pierwszy na świecie zaczął sprzedaż seryjnie produkowanych telewizorków autostereoskopowych. Mówię w formie zdrobniałej, bo model 20GL1 w swojej największej wersji ma zaledwie 20 cali. Jest też droższy niż niejeden panel „normalnych” rozmiarów – w krajach azjatyckich kosztuje równowartość około 9000 zł.

Toshiba 20GL1

Tamten panel był tylko pokazem możliwości Toshiby. Sprzedaje się marnie, ale Toshiba wcale nie liczyła, że będzie inaczej. Co innego z laptopem Qosmio F750. Tu musi już być hicior sprzedażowy. Czy będzie?

Spójrzmy na możliwości:

  • ekran 15,6 cala z rozdzielczością 1920 x 1080 pikseli,
  • procesor Intel Core i7 2 GHz,
  • karta graficzna Nvidia GeForce GT 540M,
  • 6 GB pamięci RAM (DDR3),
  • twardy dysk o pojemności 640 GB,
  • nagrywarka płyt Blu-ray z obsługą nowych nośników o pojemności do 128 GB.

Największym bajerem jest tu oczywiście wspomniany ekran autostereoskopowy. Oprócz tego, że efekt 3D widać gołym okiem, to ma on jeszcze nie znikać przy obracaniu głowy na boki. Komputer będzie śledził wzrok widza i dbał o to, by 3D było zawsze idealne. A w przypadku tego typu wyświetlaczy jest to niezmiernie ważne. Wspomniany panel Toshiba 20GL1 miał tylko kilka punktów widoczności efektu 3D. Odchylenie poza nie sprawiało, że efekt tracił na jakości.

Pytaniem, które od razu ciśnie się na usta jest cena tej przyjemności. Cóż, niska nie będzie. Laptop ma się pojawić w sklepach w trzecim kwartale roku i kosztować około 2100 dolarów. To jakieś 6000 zł. Nieco tańsza będzie zapewne wersja Qosmio F750 – bez 3D.

 

Opublikowany przez Szymon Adamus

Szymon Adamus, fan wszystkiego co HD, SD i OK. Widzi martwe piksele i ma cztery pary rąk. W każdej z nich trrzyma pilota.