Lampy OLED walczą z rakiem

Wpis pochodzi z Multi-bloga.

Naukowcy z National Tsing Hua University w Taipei stworzyli oświetlenie OLED, które ma być najzdrowsze na świecie. Wszystko dzięki bardzo niskiej temperaturze barwowej. Światło tych OLED-ów przypomina naturalne, więc jest dla nas zdrowsze.

Białe i niebieskie oświetlenie ma wysoką temperaturę barwową, przez co w nocy może ograniczać wydzielanie melatoniny, hormonu który pomaga nam zasnąć i reguluje pracę organizmu. Niski poziom melatoniny w organizmie może prowadzić do bezsenności, rozregulowania zegara biologicznego, a nawet raka.

Oddziaływanie światła o wysokiej temperaturze barwowej zwiększa wydzielanie estrogenu, który został powiązany ze zwiększeniem podatności na raka piersi

– powiedział Yang Ying-chieh, dyrektor działu onkologii w tajpejskim szpitalu Hsinchu.

Nowe oświetlenie OLED stworzone na uniwersytecie Tsing Hua może zmieniać swoją temperaturę barwową w taki sposób, by imitować światło słoneczne (2300-8200K). Twórcy tego wynalazku już rozpoczynają kolejne badania, a w komercjalizacji zdrowego oświetlenia OLED ma pomóc Instytut Badań nad Technologiami Przemysłowymi. Wszystko dla naszego zdrowia.

Przez długi czas sektor technologiczny skupiał się na opracowywaniu nowych, coraz jaśniejszych źródeł białego światła bez uwzględnienia negatywnych skutków jakie ma ono na ludzi, zwierzęta i środowisko. (Nasz wynalazek) Jest wedle mojej wiedzy jedynym w swoim rodzaju

– powiedział Jou Jwo-Huei, jeden profesorów pracujących nad oświetleniem OLED.

Wpis pochodzi z Multi-bloga.

Opublikowany przez Szymon Adamus

Szymon Adamus, fan wszystkiego co HD, SD i OK. Widzi martwe piksele i ma cztery pary rąk. W każdej z nich trrzyma pilota.