LG webOS 3.0 – wszystko co musicie o nim wiedzieć

webOS 3.0, najnowsza wersja systemu operacyjnego LG. Jak sprawdza się w praktyce?

Jeśli zamiast czytania wolicie obejrzeć i posłuchać o nowej wersji systemu webOS firmy LG, to zapraszam na film prosto z mojego kanału YouTube.

W czasie targów CES 2016 pokazałem Wam jak ma wyglądać nowy system operacyjny telewizorów LG – webOS 3.0. Teraz jest on już dostępny w modelach sprzedażowych, więc zerknijmy jak sprawdza się w praktyce.

System został stworzony dla telewizorów z tegorocznych serii. We współpracy z producentem pokażę Wam go na modelu LG UH8507 Super UHD, który widzicie na filmie i zdjęciach. Wspominałem o nim w zeszłym tygodniu przy okazji materiału na temat telewizora na Euro 2016.

LG UH8507

Jedna z najmocniej promowanych nowinek w tej wersji systemu, to Magic Zoom. Funkcja dostała nawet dedykowany przycisk na pilocie. Ma to sens, bo chodzi tutaj o szybkie zbliżanie wybranego fragmentu obrazu, więc musimy mieć natychmiastowy dostęp do włączania tej opcji.

LG Magic Zoom

Funkcja jest bajecznie prosta i dzięki temu ma sens. Klikamy jeden przycisk, zmieniamy dostosowujemy poziom zbliżenia oraz kształt obszaru podglądu i jeśli chcemy, to możemy osadzić okno zoomu w jednym miejscu. I to tyle. Najprościej jak się da. System pozwala też na robienie screenshotów zapisywanych w pamięci telewizora, ale ich jakość nie rzuca na kolana.

 

Do czego może się Wam to przydać? W czasie Euro 2016 na przykład do bliższego przyjrzenia się bramce czy danej akcji.

LG UH8507 - Magic Zoom

Poza tym do podglądu tekstu w przeglądarce, aplikacji czy nawet filmie lub serialu. Jeśli siedzicie daleko od telewizora, to czasem może się to przydać. Póki co niestety nic nie wskazuje na to, by webOS 3.0 pojawił się w formie aktualizacji dla telewizorów z ubiegłych lat, więc jest to funkcja ekskluzywna dla tegorocznych modeli.

Druga nowinka w najnowszej wersji systemu LG, to aplikacja LG TV Plus, która w połączeniu z webOS 3.0 ma nowe funkcje. Można z niej korzystać w trybie pilota, w którym mamy dostęp do sterowania telewizorem, zarządzania jego aktualizacjami, touchpada, a nawet skrótów do zainstalowanych w odbiorniku aplikacji i funkcji.

LG TV Plus app

Po zmianie trybu kontroli na rozszerzony dostajemy kolejne funkcje nazywane przez LG Magic Mobile Connection. Na ekranie głównym tworzy się skrót do komórki, który daje szybki dostęp do udostępniania treści z telefonu (aplikacje, gry itd.).

LG TV Plus - udostępnione aplikacje

Od strony technicznej jest to klonowanie obrazu z urządzenia mobilnego za pomocą Miracast. Czyli po uaktywnieniu jakiegoś łącza telefon musi pozostać odblokowany i z włączony ekranem. Jeśli wybierzemy na telewizorze jakąś udostępnioną aplikację, ale wygasimy telefon, to treść zniknie.

Jest to więc ewolucja funkcji Miracast w wydaniu LG. Jeśli chcecie robić wszystko za pomocą pilota i kilku prostych kliknięć – to ta funkcja webOSa 3.0 Wam to ułatwi.

Oprócz tego producent dodał też ikonkę wyszukiwania w menu podręcznym. Dobra rzecz, ale szkoda, że nie ma opcji jej usunięcia jeśli nie jest Wam potrzebna. Na pilocie telewizora jest przycisk lupki, który włącza tę samą funkcję i działa znakomicie.

Pilot LG na rok 2016

W nowym systemie LG znajdziecie też skrót do odtwarzacza muzycznego, który można ustawić w dowolnym miejscu na ekranie, włączyć w tle lub z wygaszonym ekranem. Ciekawa rzecz dla melomanów.

GIF - LG UH8507 odtwarzacz muzyki

Jest też ekran startowy, ukryty pod godziną w głównym menu systemu webOS 3.0. Możecie w nim wyświetlić na przykład aktualną pogodę z okolicy.

webOS 3.0 ekran startowy

Oto najważniejsze nowości systemu webOS 3.0. Znajdziecie go w telewizorach LG z roku 2016.

Jeśli macie dodatkowe pytania, piszcie w komentarzach, a by nie stracić nic ciekawego subskrybujcie mój kanał na YouTube i polubcie mnie na Facebooku.

 

Opublikowany przez Szymon Adamus

Szymon Adamus, fan wszystkiego co HD, SD i OK. Widzi martwe piksele i ma cztery pary rąk. W każdej z nich trrzyma pilota.