Mniejsze wymagania co do transmisji europejskich programów

Fot. na licencji CC kevindean Flickr

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji wprowadza rozporządzenie, mające ułatwić życie polskim kanałom nadającym filmy. Chodzi o ilość treści europejskich jakie muszą pokazywać.

Zgodnie z aktualnymi przepisami minimum 10% czasu antenowego telewizji musi składać się z treści europejskich, wytworzonych przez producentów niezależnych.

Z kolei w tych 10 proc. co najmniej połowę mają stanowić programy najnowsze – tj. powstałe w ciągu ostatnich pięciu lat

– czytamy w Press. I właśnie o tę połowę się rozchodzi. Zapis ten może zostać zmieniony rozporządzeniem (w stosunku do kanałów filmowych z repertuarem archiwalnym) i KRRiT właśnie to robi. Według nowych zasad połowa wspomnianych 10% audycji europejskich, zmieni się w 10%. Z takiej możliwości będą mogły skorzystać staje, w których 60% czasu antenowego stanowią programy mające co najmniej 20 lat. Na przykład Kino Polska.

Obniżenie limitu wydaje się rozsądne. Myślę, że na tym poziomie będziemy w stanie go spełnić – powiedział Bogusław Kisielewski, dyrektor generalny spółki Kino Polska TV.

Projekt znajduje się już w Rządowym Centrum Legislacyjnym. Rozporządzenia wejdą w życie w dniu ogłoszenia w „Monitorze Polskim”.

 

Źródło: Press, Fot. na licencji CC kevindean Flickr

Opublikowany przez Szymon Adamus

Szymon Adamus, fan wszystkiego co HD, SD i OK. Widzi martwe piksele i ma cztery pary rąk. W każdej z nich trrzyma pilota.