Monitory LED HD: dwie nowości od Philipsa i Hannspree

Philips 241S4LCB

Wpis pochodzi z Multi-bloga.

Monitory to co prawda tylko krewni telewizorów LCD, ale za to coraz bliżsi. Już nie tylko podświetlenie LED, wbudowany tuner DVB-T czy stereofoniczne głośniki upodabniają je do HDTV. Producenci monitorów coraz częściej dbają o to, by na ich ekranach ekranach dobrze wyglądał nie tylko obraz z komputera.

Przykładem takiego sprzętu jest podświetlany białymi LED-ami monitor Philips 241S4LCB (na górnym zdjęciu). Wyświetla on obraz o rozdzielczości 1920×1080 i maksymalnej jasności 250 cd/m2. Typowy współczynnik kontrastu wynosi 1000:1, wartość dynamiczna SmartContrast to 20 000 000:1, a czas reakcji matrycy równy jest 5 ms.

Nie to jednak jest najważniejsze. Opracowana przez Philipsa technologia TrueVision zapewnia fabryczne dostrojenie monitora do wymogów 4-krotnie bardziej rygorystycznych niż przestrzeń barwowa sRGB systemu Windows. Oznacza to, że po podłączeniu monitora do źródła sygnału HD nie zobaczymy „spranych” kolorów. Nie będą one co prawda tak żywe, jak w prawdziwym telewizorze, ale o wiele lepsze od tego, co oferuje większość typowych biurkowych monitorów.

Podobnie jak w telewizorach, w 241S4LCB funkcja SmartImage daje możliwość ustawienia jednego z 6 trybów: Biuro, Zdjęcia, Filmy, Gry, Ekonomiczny lub Wyłączony z predefiniowanymi ustawieniami kontrastu, nasycenia kolorów i ostrości. Po aktywowaniu funkcji SmartPower dynamicznie analizowana jest treść obrazu oraz dostosowywana jasność i kontrast, co pozwala na redukcję zużycia energii do 50%. Do samodzielnego ustawiania parametrów obrazu służy oprogramowanie SmartControl.

Hannspree HL229DPB

Na polskim rynku pojawi się wkrótce także najnowszy monitor LCD marki Hanns.G – model HL229 (u góry) tajwańskiej firmy Hannspree. Urządzenie wyposażone jest w 22-calowy, podświetlony diodami LED wyświetlacz oraz wbudowane głośniki stereo. Parametry obrazu wyświetlanego przez Hanns.G HL229 również powinny usatysfakcjonować najbardziej wymagających użytkowników komputerów, graczy czy fanów filmów.

Na 22-calowym wyświetlaczu o proporcjach 16:9 i rozdzielczości Full HD (1920 x 1080 pikseli) wyświetlany jest obraz o jasności 250 cd/m.kw. i kontraście 30 000 000:1 (kontrast dynamiczny X-Contrast; kontrast typowy na poziomie 1000:1). Czas reakcji matrycy wynosi 5 milisekund, zaś kąty widzenia: 170/160 stopni (H/V).

Monitor wyposażony jest w stereofoniczne głośniki o mocy 2x1W, porty DVI-D i VGA, wejście audio, a także złącze Kensington (umożliwiające przypięcie urządzenia np. do biurka). Ruchoma podstawa monitora pozwala na regulowanie nachylenia ekranu w przedziale 5-15 stopni, choć możliwe jest również oczywiście usunięcie i zamontowanie monitora na standardowym uchwycie VESA (np. na ścianie). Monitor Hanns.G HL229 dostępny jest m.in. w sklepie internetowym www.hannspree.com w cenie ok. 400 zł.

Wpis pochodzi z Multi-bloga.

Opublikowany przez Szymon Adamus

Szymon Adamus, fan wszystkiego co HD, SD i OK. Widzi martwe piksele i ma cztery pary rąk. W każdej z nich trrzyma pilota.