Nadrabianie zaległości – Panasonic OLED i Sharp 4K

Sharp Lineup 2013

Czasy mamy takie, że nawet jeśli o jakiejś technologii najgłośniej jest na targach i w informacjach prasowych, a nie w naszych domach, to jeśli ktoś jej nie ma, to jest w tyle. Panasonic nadrabia więc zaległości związane z OLED, a Sharp z 4K. Kiedy zobaczymy ich sprzęt?

Panasonic OLED – może jeszcze w tym roku

Trudno powiedzieć, by Panasonic był w tyle za całym przemysłem. Na targach IFA 2013 producent jako pierwszy pokazał telewizor obsługujący już na starcie standard HDMI 2.0, czym zaskarbił sobie sympatię fanów rozdzielczości 4K.

Wszystko o HDMI 2.0 – czy potrzebuję nowych kabli?

 IFA 2013 - Panasonic WT600 4K

Japończycy znakomicie sobie radzą i nie zostają w tyle pod względem 4K czy Smart TV. Problemy mają z OLED. Na niemieckich targach producent pokazywał prototyp swojego telewizora tego typu (OLED 4K), ale z daleka i bez konkretów na temat premiery.

IFA 2013 Panasonic OLED 4K

W zeszłym roku pojawiły się też informacje, że firma chce połączył siły ze swoim rywalem, Sony, by nadgonić koreańska konkurencję. Być może te decyzje poskutkowały, bo OLED Association donosi, że Panasonic może mieć OLEDa, jeszcze w tym roku. I to właśnie widoczną powyżej wersję 4K.

Panasonic poinformował, że prace przyspieszyły tak bardzo, że możliwe jest wydanie 55-calowego telewizora Ultra HD OLED w czwartym kwartale 2013 roku. Firma planuje produkować swoje telewizory na pilotażowej linii 5.5 generacji Himeji

– pisze wspomniany serwis.

Przypomnę tylko, że prototyp OLEDu 4K Panasonic pokazywał już na targach CES 2013.

Konkurencja już też ma OLEDy 4K, ale jeśli Panasonic wydałby swój model w ciągu najbliższych kilku miesięcy, to byłby pierwszy na rynku z takim odbiornikiem.

 

Sharp 4K – debiut w USA. Kiedy w Polsce?

Przy okazji mojego podsumowania dostępności telewizorów 4K jakie przygotowałem w maju, wspominałem, że póki co Sharp nie wchodzi do tego sektora. Informacja ta zmieniła się dość szybko, bo chwilę później Sharp pochwalił się modelem UD1 który na 70 i 60 calach miał pokazywać Ultra HD.

Podczas targów IFA 2013 stoisko Sharpa było jednym z największych rozczarowań. Zamknięte dla zwykłych odbiorców, skromne i bez fajerwerków, które goście tak bardzo kochają.

IFA 2013 Sharp

W ofercie produktowej tego producenta również nie widać jaskrawych eksplozji, ale Sharp nadgania zaległości. W USA rusza sprzedaż 70-calowej wersji modelu 4K UD1 – Sharp LC-70UD1U. Telewizor będzie tam kosztował 7500 dolarów, więc około 23 000 zł. To dużo, ale nie aż tak dużo biorąc pod uwagę rozmiar i matrycę 4K.

Sharp LC-70UD1U

O polskiej premierze tego telewizora póki co nic nie słyszeliśmy i wygląda na to, że już nie usłyszymy. Skontaktowałem się w tej sprawie z polskim oddziałem producenta i dostałem potwierdzenie, że na razie model 4K Sharp UD1 nie będzie dostępny w Polsce. Więcej w temacie Ultra HD w Europie Sharp chce powiedzieć w przyszłym roku. Nie ma jeszcze konkretów, ale powinniśmy spodziewać się modeli tego typu o przekątnych 50, 60 i 70 cali.

Opublikowany przez Szymon Adamus

Szymon Adamus, fan wszystkiego co HD, SD i OK. Widzi martwe piksele i ma cztery pary rąk. W każdej z nich trrzyma pilota.