Najpopularniejsze telewizory HD w Polsce

Fot. na licencji CC D'Arcy Norman Flickr

Wpis pochodzi z Multi-bloga.

Polacy najchętniej kupują telewizory HD o rozmiarach od 37 do 42 cali, w cenie do 2300 zł – wynika z informacji opublikowanych przez kilka sklepów internetowych. Wśród czterech najpopularniejszych modeli jest jedna plazma, jeden telewizor LCD i dwa LED LCD. Jakie to modele?

Zacznijmy od najtańszego. To 40-calowy LG 42LK430 (na zdjęciu powyżej). Jego cena w sklepach internetowych zaczyna się już od 1600 zł. Jest to jedyny w tym zestawieniu model z tradycyjnym podświetleniem CCFL (świetlówka), stąd niska cena. Mimo to telewizor jest chwalony za dobrą rozdzielczość, przyzwoity wygląd, dużą ilość wejść  i wygodne menu. Użytkownicy, którzy nie przywiązują wielkiej wagi do perfekcyjnej jakości obrazu (czyli np. tacy, którzy nie używają odtwarzaczy Blu-ray lub konsoli do gier video) są zadowoleni z tego modelu. 40-calowe Full HD za cenę poniżej 2 tysięcy złotych to już atut sam w sobie.

Ci, którzy chcą koniecznie mieć telewizor LED LCD wybierają najczęściej Samsunga UE D5000 w rozmiarze 37 lub 40 cali. Ceny mniejszego zaczynają się od 1950 zł, większy kosztuje ok. 100 zł drożej. Modele z tej serii mają już 100-hercowy system „upłynniania” obrazu (Motion Plus), jednak opinie o nim są mocno podzielone. To, co powinno być atutem tego modelu, jest jednocześnie najczęściej krytykowaną jego funkcją. Według użytkowników włączenie Motion Plus wyraźnie ściemnia obraz.Telewizor jest natomiast chwalony za dużą ilość wejść i wygodne menu.

Samsung UE D5000

Obecnie model D5000 ustępuje powoli miejsca telewizorom z serii D5500 (na zdjęciu obok). Takie 40-calowe odbiorniki Samsunga kosztują zaledwie o 100-200 zł drożej, ale można je już podłączyć do internetu. Poza tym ich atutem jest o wiele lepszy wygląd – metaliczna obwódka wokół ekranu i szklana podstawka nadają im charakter modelu z wyższej półki. Jednak sposób wyświetlania obrazu jest taki sam, jak w serii D5000, stąd, paradoksalnie, Samsungi D5500 są często krytykowane za widoczne plamy w podświetleniu LED czy słaby system 100 Hz. Można to łatwo wytłumaczyć – lepszy design obiecuje więcej w porównaniu z poprzednim modelem, a tymczasem jakość obrazu jest identyczna.

Telewizorem, który Polacy najchętniej kupują właśnie dla jakości obrazu, jest jedyna w tym zestawieniu plazma – 42-calowy Panasonic Viera TX-P42G30.

Panasonic Viera TX-P42G30

Chwalona jest przede wszystkim przez użytkowników, którzy są fanami szybkich gier video lub oglądają filmy Full HD 1080p z odtwarzaczy Blu-ray. W takim wypadku najważniejszym atutem modelu jest brak efektu „smużenia” przy szybko poruszających się obiektach, a także doskonała czerń i jakość barw. Jednocześnie model ten jest chwalony za dobre odtwarzanie filmów nagranych w standardowej rozdzielczości. Wadą jest natomiast spore zużycie energii i brak złączy USB. Ceny tego Panasonika zaczynają się od ok.2350 zł.

Jak widać, w Polsce przy wyborze telewizora HD najważniejsza jest wciąż cena, stąd popularność modeli, które swój debiut miały 2-3 lata temu. Wciąż są to jednak dobre odbiorniki, całkowicie wystarczające do odbioru programów TV z kablówki, satelity czy naziemnej telewizji cyfrowej. Najszybciej ich wadą stanie się brak dostępu do internetu (z wyjątkiem Samsunga D5500). Wybierając trzeba się więc zastanowić, co w telewizorze jest dla nas najważniejsze.

Wpis pochodzi z Multi-bloga.

Fot. na licencji CC D’Arcy Norman Flickr

Opublikowany przez Szymon Adamus

Szymon Adamus, fan wszystkiego co HD, SD i OK. Widzi martwe piksele i ma cztery pary rąk. W każdej z nich trrzyma pilota.