Najważniejsze wydarzenia telewizyjnego roku 2013

Rok 2013

Nowy rok widać już za zakrętem. Jeśli będzie chociaż w połowie tak intensywny jak mijający, to fanów płaskich ekranów i wysokich rozdzielczości czeka niesamowicie ekscytujący okres.

Dawno nie było tak ciekawego roku jak 2013. W ciągu zaledwie 365 dni byliśmy świadkami skandali, niespodzianek i epokowych zmian. Bez cienia przesady. Rok 2013 był pod wieloma względami najważniejszy dla rozwoju technologii telewizyjnej od wielu lat. Oto co nas spotkało.

4K – i wszystko jasne

4K SWAG

W zeszłym roku Ultra HD było ciekawostką. W tym stało się faktem. Wysyp sprzętu, nowych rozwiązań i zapowiedzi rewolucyjnych zmian była przytłaczająca. Sprzętu jest już tyle, że wreszcie możemy wybierać to co się nam podoba, a nie to co jest dostępne. Niestety jedno co nie uległo zmianie, to dostępność treści w super wysokich rozdzielczościach. Tych nadal nie ma i póki co nie będzie (przynajmniej w Polsce).

Wam polecam:

OLED – wreszcie!

OLED LG 55EA98 dziewczyna

Długo musieliśmy czekać na premierę telewizorów OLED. Bardzo długo. Pojawiały się nieliczne sztuki, gdzieniegdzie można było dostać coś limitowanego, ale dopiero w grudniu 2013 w Polsce sprzedaż ruszyła masowo. LG wydało telewizor OLED EA98. Świętowano to hucznie. I bardzo dobrze, bo jest co. Koreański producent wiedział, że start sprzedaży przed świętami wywoła sporo wrzawy. Miał rację. OLED wreszcie można kupić bez czekania w kilkumiesięcznych kolejkach. A że kosztuje 40 000 zł, to już inna kwestia. Taka jest cena postępu.

Inne znamienne wydarzenia ze świata OLED w roku 2013:

Świętej pamięci plazma

Plazma Panasonica

Jeszcze w kwietniu polski oddział Panasonica dementował plotki o zakończeniu produkcji plazm. Była to jednak tylko uśmiechnięta maska, za którą krył się żal. W listopadzie usłyszeliśmy oficjalnie – Panasonic rezygnuje z plazm.

Oczywiście nie jest to koniec tej technologii, bo w polskiej ofercie ma ją jeszcze np. Samsung i LG. Na pewno zwiastuje to jednak nieuchronne przejście paneli PDP do lamusa. Nie zdziwiłbym się gdyby w roku 2014 inne firmy również zrezygnowały z plazm.

Polecam zapoznanie się z historią plazm Panasonica. Będzie ich nam brakować.

Co jeszcze ważnego wydarzyło się w roku 2013?

  • Sieć wypożyczalni filmów Beverly Hills Video zakończyła działalność
  • Microsoft zachwycił projektem IllumiRoom

Z rzeczy prywatnych wspólnie z kolegami z Epic Hamstera wydaliśmy kilka świetnych gier, a razem z Michałem Kowalem staraliśmy się Was zabawiać na Masie Kultury. Jak co roku w Halloween straszyłem Was też opowiadaniami.

Epic Hamster logo

Mam nadzieję, że mieliście tak udany rok jak ja.

Dajcie znać jakie były Waszym zdaniem najważniejsze wydarzenia roku 2013. Zarówno w tematyce telewizorów, jak i każdej innej.

Opublikowany przez Szymon Adamus

Szymon Adamus, fan wszystkiego co HD, SD i OK. Widzi martwe piksele i ma cztery pary rąk. W każdej z nich trrzyma pilota.