Naziemna Telewizja Cyfrowa – jaką antenę kupić? [poradnik]

Naziemna telewizja cyfrowa DVB-T w Polsce  się zmienia i powoli osiąga swój ostateczny kształt. Jej jakość w naszych telewizorach będzie jednak tylko na tyle dobra, na ile pozwoli na to antena. Jaką kupić?

Jeżeli dysponujemy już poprawnie funkcjonującą i niezdegradowaną mechanicznie instalacją antenową, którą odbieramy prawidłowo emisje telewizji analogowej, mamy bardzo dużą szansę na to, że odbierzmy poprawnie telewizję cyfrową bez modernizacji systemu antenowego

– czytam na stronie Emitela.

Dowiaduję się z niej również, by inwestować w anteny kierunkowe, w miarę możliwości bez wzmacniaczy, a unikać anten pokojowych. Ważna jest też wysokość zawieszenia anteny – im wyżej, tym lepiej. Wszelkie przeszkody terenowe znajdujące się pomiędzy obiektem nadawczym, a anteną odbiorczą przesłaniające widok mają wpływ na jakość odbioru.

Jedno źródło wiedzy to jednak dla mnie za mało. Skontaktowałem się więc z twórcami serwisu Telewizja-cyfrowa.com, w którym od dawna można znaleźć konkretne informacje dotyczące naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce. W tym o antenach. Celne uwagi i konkretne rady podaje Maciej Patrzałek.

Antena pokojowa

Każda antena zamontowana na zewnątrz będzie się spisywać lepiej niż antena pokojowa. Fale z pasma UHF nie przenikają bezstratnie przez ściany – każda przeszkoda na ich drodze do anteny powoduje tłumienie fal.

Zasięg anten

Antena pokojowa jest tylko substytutem normalnej anteny zewnętrznej i biorąc pod uwagę obecny zasięg DVB-T może być stosowana przez osoby mieszkające w niewielkiej odległości od nadajnika lub w dobrej lokalizacji np. mieszkają w bloku na wysokim piętrze, a ich okna „wychodzą” w kierunku nadajnika. Antena pokojowa postawiona wtedy na parapecie powinna poradzić sobie z odbiorem sygnału.

Powyższe parametry należy traktować orientacyjnie. Wszystko zależy od indywidualnych uwarunkowań – zarówno miejsca montażu anteny jak i np. mocy nadajnika

– pisze Maciej w poradniku jaki przygotował na wspomnianej stronie.

Antena TV zewnętrzna

Antena zewnętrzna spisuje się lepiej niż antena pokojowa i jeżeli mamy taką możliwość lepiej zainstalować właśnie taką.

Większy wpływ na odbiór ma wysokość zamontowania anteny niż sama antena.

Nawet najlepsza antena o największym zysku schowana w piwnicy nie odbierze nic. Tak jak my stając na szczycie góry widzimy więcej, tak antena zamontowana wyżej „widzi” dalej. Niekoniecznie polecamy montowanie anteny pod dachem na strychu tym bardziej jeżeli dach pokryty jest blachą (antena w metalowej „puszcze” działać nie będzie). Jeżeli decydujemy się na próbę odbioru sygnału z dużej odległości musimy wyposażyć się w antenę o dużym zysku i chodzi tu o sam zysk anteny, a nie anteny w połączeniu ze wzmacniaczem.

Oprócz samej odległości od nadajnika trzeba wziąć pod uwagę również jego moc oraz naszą lokalizację np. czy między nami, a nadajnikiem nie wznosi się wzgórze lub tuż przed anteną nie stoi wielki blok, fabryka itp. Wszystko co „przysłania widok” na nadajnik może wpływać na sygnał jaki dotrze do naszej anteny.

Antena ze wzmacniaczem czy bez?

Panuje powszechne przekonanie, że każda antena ze wzmacniaczem jest zawsze lepsza od anteny bez wzmacniacza. To czy odbierzemy jakiś sygnał jest uzależnione przede wszystkim od anteny, a nie od wzmacniacza – gdyby było inaczej producenci anten nie głowili by się nad najlepszymi konstrukcjami, które będą mieć najlepszy zysk, a podłączali by wzmacniacz do np. aluminiowego pręta, bo całą pracę związaną z odbiorem wykonał by wzmacniacz.

Schemat - antena ze wzmacniaczem

Powyżej widać schemat anteny ze wzmacniaczem na dwa odbiorniki, składający się np. z:

Pozostałe elementy instalacji:

Wzmacniacz przede wszystkim kompensuje straty jakie powstają na drodze między anteną, a odbiornikiem – tunerem lub telewizorem. Każdy kabel koncentryczny posiada tzw. współczynnik tłumienia czyli wraz z długością kabla spada poziom sygnału jaki odebrała antena. Nie ma to dużego znaczenia jeżeli między naszą anteną, a odbiornikiem jest tylko kilka metrów kabla. Co jednak gdy mamy duży dom, jedną antenę, rozgałęźniki na kilka pomieszczeń, gniazdka antenowe, a długość przewodów przekracza np. 40 metrów? Każdy element – rozgałęźnik, gniazdko, a tym bardziej bardzo długi kabel powoduje spadek sygnału. W takim przypadku użycie wzmacniacza będzie zasadne.

Schemat - antena bez wzmacniacza

Powyżej widać schemat anteny bez wzmacniacza na dwa odbiorniki, składający się np. z:

Pozostałe elementy instalacji:

Przy wyborze trzeba kierować się rozsądkiem i nie kupować dużej anteny z najlepszym wzmacniaczem jeżeli do nadajnika mamy np. 5 kilometrów.
Oprócz zalety jaką jest wzmocnienie sygnału wzmacniacze mają też wady – mogą „przesterować” tuner czyli sygnał będzie zbyt mocny i niczego nie odbierzemy oraz wzmacniają szumy i zakłócenia, które mogą wpływać na jakość odbioru. Większości przypadków wzmacniacze są cały czas zasilane, czyli zużywają prąd nawet gdy nie oglądamy telewizji – zużycie jest bardzo niewielkie ale istnieje. W większości konstrukcji wzmacniacz antenowy musi być zasilany aby antena odbierała. Odłączenie zasilania nie spowoduje, że nasza antena będzie działać jak antena bez wzmacniacza – nie będzie działać w ogóle.

Antena z symetryzatorem

Jeżeli nie kupujemy anteny ze wzmacniaczem często możemy się natknąć w opisie anteny na zdanie – antena zawiera symetryzator. Symetryzator to najczęściej mała płytka, która znajduje się w puszce antenowej i oprócz samej możliwości podłączenia kabla antenowego dopasowuje impedancję kabla do anteny – dociekliwi mogą poszukać w sieci co to jest impedancja, a niedociekliwi niech zapamiętają, że jeżeli w antenie nie ma wzmacniacza, to powinien być symetryzator.

Symetryzator

Wracając do przypadku z prostą instalacją – antena, jeden tuner, klika metrów kabla, nie jest jednoznaczne, że antena bez wzmacniacza czy ze wzmacniaczem będzie działać tak samo – wpływ może mieć również czułość tunera, który w przypadku słabego sygnału i anteny bez wzmacniacza może nie odbierać, a po zastosowaniu wzmacniacza odbiór będzie. W większości anten zewnętrznych-kierunkowych bez wzmacniacza można go „domontować” zastępując właśnie symetryzator.

 

Maciej zaznacza w swoim tekście, że na na antenie nie warto oszczędzać, bo jest ona jednym z podstawowych elementów wpływających na jakość sygnału z Naziemnej Telewizji Cyfrowej.

Jest to o tyle proste, że ten sprzęt nie wymaga brania kredytu. Ceny anten zaczynają się od kilkudziesięciu złotych, a kończą na maksymalnie 200-250 zł.

Poniżej kilka modeli anten, które poleca Maciej Patrzałek:

Fot. Pluton16 Wikimedia, Telewizja-cyfrowa.com

 

Zachęcam do odwiedzenia mojego Facebooka oraz subskrypcji mojego kanału na YouTube.

Ostatnio publikuję coraz więcej filmów, więc warto. Zapraszam serdecznie i dziękuję za odwiedziny.

Opublikowany przez Szymon Adamus

Szymon Adamus, fan wszystkiego co HD, SD i OK. Widzi martwe piksele i ma cztery pary rąk. W każdej z nich trrzyma pilota.