Naziemna telewizja cyfrowa: kto zobaczy Euro 2012 w DVB-T?

Wpis pochodzi z Multi-bloga.

W cieniu przygód babci Lodzi pozostaje pytanie, na które wiele osób nie zna jeszcze odpowiedzi: kto będzie mógł zobaczyć w naziemnej telewizji cyfrowej mistrzostwa Euro 2012? TVP zapowiada szumnie, że będą one emitowane w jakości HD, ale do kogo dotrze sygnał? Problem w tym, że Euro ma być emitowane na multipleksie nr 1, który został uruchomiony dopiero 7 grudnia ub. roku i ma jak dotąd najmniejszy zasięg ze wszystkich trzech multipleksów.

DVB-T w Polsce

Nadajniki MUX 1 pokrywają obecnie około 16 procent powierzchni kraju. Co prawda są to tereny gęsto zaludnione (głównie duże miasta) na których mieszka co trzeci Polak, ale czy w niecałe 5 miesięcy MUX1 będzie w stanie zwiększyć zasięg niemal sześciokrotnie? Operator multipleksu, firma Emitel zapowiada, że stanie się to tuż przed samym Euro, na początku czerwca. Wiadomo jednak, że sygnał nie obejmie całego kraju.

Poza zasięgiem MUX1 znajdzie się m.in. północna część województwa mazowieckiego (Ostrołęka i okolice) oraz Pogórze Bieszczadzkie (Leżajsk) i prawdopodobnie same Bieszczady. Problem w tym, że nawet w miejscach, gdzie dotrze sygnał nadajników MUX1, jego siła i jakość mogą być bardzo słabe. Niestety, będziemy mogli to sprawdzić dopiero w ostatniej chwili.

Wpis pochodzi z Multi-bloga.

Opublikowany przez Szymon Adamus

Szymon Adamus, fan wszystkiego co HD, SD i OK. Widzi martwe piksele i ma cztery pary rąk. W każdej z nich trrzyma pilota.