Netflix – 6 rzeczy, których możesz nie wiedzieć, a które wiedzieć warto

Netflix

Netflix wreszcie jest w Polsce! Co jeśli nie działa tak jak powinien lub rozczarował? Oto pięć porad, które warto byście znali.

 

1. Jak włączyć Ultra HD?

Netflix odpowiada za około jedną trzecią ściągania danych w USA, więc jeśli Twój ulubiony serial lub film nie streamuje się od razu w wysokie jakości, to poczekaj spokojnie.

Jednak w niektórych przypadkach cierpliwość nic nie da. Dlaczego?

Ultra HD nie działa na PC

Prawdopodobnie z powodu zabezpieczeń przed piractwem Netflix nie wyświetla póki co treści w Ultra HD na komputerach osobistych z Windowsem lub Mac OS. Jak więc obejrzeć Jessicę Jones lub Daredevila w rozdzielczości 3840 x 2160 pikseli? Przez urządzenie zewnętrzne – telewizor, odtwarzacz stacjonarny, przystawkę itp.

Pełną listę urządzeń, które obsługuję Ultra HD w Netfliksie znajdziecie pod tym adresem.

Netflix na telewizorze

 

2. Full HD działa tylko w kilku przeglądarkach

Jeśli Netflixa będziecie oglądać na komputerze, to o UHD możesz zapomnieć. Rozdzielczość 1920 x 1080 pikseli będzie dostępna, ale i tutaj jest kruczek. Nie wszystkie przeglądarki ją obsługują.

Oto jaką maksymalną jakość streamów z Natflixa można wycisnąć z poszczególnych przeglądarek jeśli macie łącze minimum 5 Megabitów na sekundę:

 • Google Chrome – maksymalnie 720p
 • Mozilla Firefox – maksymalnie 720p
 • Opera – maksymalnie 720p
 • Internet Explorer – maksymalnie 1080p
 • Microsoft Edge – maksymalnie 1080p
 • Safari – maksymalnie 1080p na Mac OS X 10.10.3 lub nowszym

3. Ręczne ustawienia konta

Nie jesteś pewien czy masz wysoką rozdzielczość, ale obraz wydaje Ci się za brzydki? Sprawdź to!

Ustawienia manualne możesz zmienić w: Your Account/Playback Settings/High. Treści będą się wczytywały dłużej, ale Netflix będzie zawsze dążył do tego, by pokazywać je w jak najlepszej jakości.

Netflix - ustawienia konta na High

 

4. Skróty klawiszowe Netflixa

Jeśli jeszcze nie jesteś pewien czy Twój stream działa tak jak powinien, to w czasie odtwarzania wciśnij Ctrl+Shift+Alt+D. Ten skrót pokazuje szczegóły sygnału wśród których znajdziesz między innymi rozdzielczość.

Netflix - rozdzielczość

Inne przydatne skróty:

 • Spacja lub Enter – Play/Pauza
 • F – pełny ekran
 • Strzałki w lewo i prawo – przewijanie
 • Strzałki do góry i w dół – głośniej/ciszej
 • M – wyciszenie
 • Ctrl+Shift+Alt+D – informacje techniczne o transmisji
 • Ctrl+Shift+Alt+S – ręczne wybór bitrate

5. Macie problem lub powody do reklamacji? Piszcie!

Kontakt z obsługą klienta Netflixa wymaga tylko dwóch umiejętności: władania językiem angielskim i klikania myszką.

Pod tym adresem znajdziecie link do pomocy technicznej na żywo (chat tekstowy online). Operatorzy Netflixa odpowiedzą na Wasze pytania, udzielą informacji o działaniu usługi, a jeśli trzeba, to przyjmą też reklamację. Z mojego doświadczenia wynika, że działa to znakomicie.

Na próbę wykupiłem w Netfliksie najwyższy pakiet na ekrany z Ultra HD, mimo iż wiedziałem, że nie będzie on działał na PC. Skontaktowałem się z obsługą klienta. Najpierw wyciągnąłem informacje o usłudze i możliwościach. Wszystkie odpowiedzi Alana, który ze mną rozmawiał, były poprawne.

Netflix - pomoc klienta - pytania o jakość

Później poprosiłem o zwrot pieniędzy za pakiet Ultra HD, z powodu braku wyraźnego zaznaczenia przy jego włączaniu, że nie działa na PC. Dostałem zwrot różnicy ceny pakietu Full HD, a Ultra HD.

Netflix - pomoc klienta - refund UHD do FHD

Szybko i bez problemów. Lubię taką obsługę klienta.

 

6. Jak włączyć treści z całego świata?

Premiera Netflixa w Polsce była słodko gorzka. Zgodnie z przypuszczeniami, o których pisałem od lat, wybór treści w polskiej wersji serwisu jest nieporównywalnie słabszy niż w USA. Zresztą nawet Amerykanie nie mają też wszystkich tytułów, które mogą pojawić się gdzie indziej. To kwestia praw autorskich, licencji itp.

Jak poradzić sobie z tym problemem? Najłatwiej za pomocą Smart DNS lub VPN. Pisałem o tym kiedyś na blogu:

Osobiście używam usługi HideIPVPN. VPN na USA kosztuje 6 dolarów miesięcznie, Smart DNS 5 dolarów. Ta firma nie płaci mi za ich polecanie. Po prostu wiem, że dobrze działa, więc mogę ją polecić z czystym sumieniem. Po prostu wiem z własnego doświadczenia, że ta konkretna usługa działa dobrze. Włączacie mały program, logujecie się, klikacie przycisk połączenia i gotowe – wasz komputer „jest w USA”. To dodatkowe koszty do miesięcznego abonamentu Netflixa, ale jeśli władacie językiem angielskim na tyle dobrze, by nie przejmować się brakiem napisów (których w Polsce i tak jest mało), to różnica w wyborze treści jest ogromna. Poniżej przykład na serialach komediowych.

Seriale komediowe na Netflix - PL vs USA

 

 

Teraz możecie już korzystać z pełni możliwości Netflixa. Dajcie znać czy macie taki zamiar.

Opublikowany przez Szymon Adamus

Szymon Adamus, fan wszystkiego co HD, SD i OK. Widzi martwe piksele i ma cztery pary rąk. W każdej z nich trrzyma pilota.