Netflix już nadaje w 4K. Co to zmienia dla nas?

Fot. Bryan Gosline Flickr

Amerykański serwis VOD Netflix zaczął streaming treści w 4K. Zgodnie z tym, o czym pisałem pod koniec ubiegłego roku. Co to zmienia dla Polaków?

Według informacji serwisu Multichannel Netflix nadaje już w Ultra HD serial House Of Cards i wybrane filmy przyrodnicze. Do płynnego odtwarzania potrzebne jest łącze minimum 15,6 megabita. Czy zmienia to sytuacje Polaków w kontekście treści Ultra HD, o której pisałem niedawno?

Przeczytaj artykuł: Jaka jest faktyczna szansa na ultra HD w Polsce?

Niestety nie bardzo. Gdyby usługa była dostępna przez stronę Netflixa, to można by jeszcze połączyć się z nią przez VPN, instalując w miarę intuicyjne oprogramowanie w komputerze. Jednak aktualnie Netflix nadaje 4K tylko przez aplikacje w telewizorach Smart TV wyposażonych w obsługę kodeku HEVC/H.265. Teoretycznie można nadal pobawić się w zmienianie regionu na samym routerze, ale zapewne mało komu będzie się chciało to robić. Pomijając oczywiście kwestię regulaminu Netflixa i tego czy łączenie się z nim z kraju, w którym nie jest oficjalnie dostępny jest zgodne z ich zasadami (zerknijcie do tekstu o tym z jakich źródeł Polacy oglądali seriale House of Cards i True Detective).

[cardoza_wp_poll id=1]

Działaniu aplikacji przyjrzał się serwis HDTVtest wyrażają swoje pierwsze opinie na jej temat.

Nie da się oszukać fizyki kompresji, szczególnie z bitratem Netflixa 15,6 Mbps, który jest mniejszy niż w dobrych wydaniach Blu-ray chociaż wykorzystuje bardziej wydajny kodek HEVC/h.265 (…) Dla naszych oczu 2160 HD nie wyglądało bardziej szczegółowo niż 1080 HD w ciemnych scenach. 4K pokazywało pazury w jasnych, kolorowych scenach. Obraz był renderowany z większą ostrością i płynnością, dostając małe udoskonalenie w kwestii gammy i kontrastu

pisze Vincent Teoh pokazując jak dwa streamy różnią się od siebie.

House of Carda 1080p i 2160p
Fot. Vincent Teoh z HDTCtest.co.uk

Autor poddaje dyskusji jakość Ultra HD oglądaną z większej odległości, ale zauważa, że obiektywnie rzecz biorąc Haouse of Cards 4K jest obecnie najlepiej wyglądającym streamem w ofercie Netflixa.

Szkoda, że dla Polskiego odbiorcy to tylko ciekawostka.

 

Fot.  Bryan Gosline, Flickr (przez Wikimedia) oraz Vincent Teoh z HDTVtest.co.uk

Opublikowany przez Szymon Adamus

Szymon Adamus, fan wszystkiego co HD, SD i OK. Widzi martwe piksele i ma cztery pary rąk. W każdej z nich trrzyma pilota.