Niewidzialność – prace trwają

Naukowcy inspirują artystów czy odwrotnie? W przypadku marzenia o niewidzialności to nauka stara się dogonić wizje znane z przygód Harrego Pottera i kart „Władcy Pierścieni”. Jeszcze ciekawsze jest jednak to, że się jej udaje.

Naukowcy na całym świecie starają się stworzyć pelerynę niewidkę. Brzmi to dość komediowo, ale to prawda. Marzenie o niewidzialności jest tak silne, że napędza myśl naukową. I to do tego stopnia, że stoimy przed rewolucją mogącą wpłynąć na wiele dziedzin naszego życia. Technologia, o której mowa, to nie tylko przepustka do niewidzialnych żołnierzy. Prościej i szybciej będziemy w stanie stworzyć pojazdy całkowicie niewykrywalne dla radarów, a być może również przesyłać prąd bez kabli.

Nad takimi rozwiązaniami pracuje chociażby amerykański Uniwersytet Duke. Profesor David R. Smith wykorzystuje właściwości metamateriałów – sztucznych, stworzonych przez człowieka materiałów o nietypowych właściwościach. W tym przypadku konstrukcja metamateriału ma sprawiać, że światło będzie wokół niego zaginane. W praktyce materiał działa, ale póki co tylko na promieniowanie mikrofalowe.

Pierwsze testy są prowadzone na mikrofalach, bo od strony praktycznej są one prostsze do ogarnięcia niż światło widzialne.

Światło ma około pół mikrona, a mikron to jedna milionowa metra. Aby dostosować nasz materiał do takich fal musiałby mieć rozmiary nano

– tłumaczy profesor David R. Smith.

Naukowiec z Duke Universtity zaznacza jednak, że „oszukiwanie” prostszego do opanowania promieniowania mikrofalowego może mieć konkretne zastosowanie. Ot chociażby w tworzeniu pojazdów niewykrywalnych dla radarów czy przesyłania tajnych informacji przez światłowody. Naukowcom udało się stworzyć już „pelerynę niewidkę”, która idealnie ukrywała przed mikrofalami obiekt wielkości 7,5 x 1 cm. Kolejnym krokiem w badaniach jest stworzenie materiału mogącego ukryć obiekt trójwymiarowy. Obecnie „peleryna” działa tylko z jednej strony.

Powyższa koncepcja dotyczy peleryny niewidki działającej pasywnie. Takiej, którą chcący ukryć się przed Voldemortem Harry Potter musiałby tylko na siebie nałożyć. Naukowcy innego uniwersytetu, University of Texas w Austin, uważają że lepszym rozwiązaniem byłoby dodanie do konstrukcji czynnika aktywnego. Pozwalałby on nie tylko na wyjście poza mikrofale, ale również pozbycie się problemu zbyt dokładnego maskowania. W przypadku rozwiązania z Uniwersytetu Duke materiał ukrywający obiekt przed mikrofalami sprawia, że jest on równocześnie bardziej widoczny w innych długościach fal. Zatem jak na ironię pokryty takim „płaszczem” samolot byłby niewidzialny dla mikrofal, a zarazem o wiele bardziej widzialny dla innych długości fal.

Według Andrea Alù, pracującego na Uniwersytecie Austin, rozwiązaniem tego problemu jest dodanie do metamateriału aktywnej siatki elektrycznej. Na każdym kwadracie budującym metamateriał umieszczono by konwerter impendencji, który dodawałby do układu ujemną rezystencję i pozwalał na ukrywanie materiału w różnych długościach fal. Teoretycznie taka aktywna peleryna niewidka mogła by być cieńsza, lżejsza i niewidzialna z wielu punktów obserwowania. Jej minusem byłaby konieczność zapewnienia jej zasilania.

Obok tych prac naukowych pojawia się wiele innych. Często jeszcze bardziej niesamowitych. Dla przykładu kanadyjska firma Hyperstealth chwali się stworzeniem Kwantowej Niewidzialności bazującej na nano-materiale mającym idealnie ukrywać obiekty przed światłem widzialnym. Problem polega na tym, że wszystkie zdjęcia tego rozwiązania są tylko Photoshopowymi przeróbkami. Hyperstealth tłumaczy, że nie może pokazać prawdziwej technologii ze względów bezpieczeństwa.

Firma Hyperstealth zajmuje się od lat projektowaniem kamuflaży dla armii. Kto jak kto, ale to właśnie armia jest najbardziej zainteresowana takimi rozwiązaniami. CNN donosi, że swego czasu rząd amerykański wydał pięć miliardów dolarów na wzór mundurów, który miał ukrywać żołnierza wszędzie, a nie działał nigdzie. Być może kolejnym krokiem w rozwoju umundurowania będzie zupełnie inny rodzaj strojów. Niewidzialnych.

Bez względu na zaawansowanie prac różnych naukowców najważniejszą informacją jest sam fakt, że stworzenie „peleryny niewidki” wydaje się być możliwe. Teoretyczne podwaliny na ziszczenie marzenia o niewidzialności istnieją już od dawna, ale teraz są powoli przekuwane na praktykę. Być może za kilkanaście lat wizja znana z książek i filmów fantasy będzie bliższa rzeczywistości niż którykolwiek z twórców mógł przypuszczać.

Fot. Hyperstealth

Opublikowany przez Szymon Adamus

Szymon Adamus, fan wszystkiego co HD, SD i OK. Widzi martwe piksele i ma cztery pary rąk. W każdej z nich trrzyma pilota.