Nowa „Stawka większa niż życie”. Hans Kloss będzie w HD

Hans Kloss

Telewizja Polska ma chyba zamiar puszczać stare seriale takie jak „Czterej pancerni i pies” czy „Stawka większa niż życie” do końca świata. Dobrze więc, że chociaż doczekamy się wersji zremasterowanych.

Ośrodek Dokumentacji i Zbiorów Programowych pracuje właśnie nad poprawą jakości serialu z lat 60-tych. Stara „Stawka większa niż życie” została zeskanowana klatka po klatce do wersji cyfrowej, zamieniona z 4:3 do 16:9 i wstępnie wyczyszczona. Teraz trwają prace nad poprawą jakości dźwięku. Czasu na pracę nie ma zbyt wiele, bo Hans Kloss HD ma zawitać w ramówce TVP HD już w niedzielę, 13. listopada. Serial będzie puszczany o 18:25.

Młodszym czytelnikom Obywatela HD przypominam o co w tym wszystkim chodzi (opis podaję za Wikipedią).

Scenarzyści serialu, Andrzej Szypulski i Zbigniew Safjan, stworzyli scenariusz zainspirowani pierwszym filmem o Jamesie Bondzie, Doktor No z 1962 roku.

Serial opowiada o działalności podczas II wojny światowej oficera wywiadu radzieckiego Stanisława Kolickiego (gra go Stanisław Mikulski), działającego pod kryptonimem J-23. Kolicki – w filmie prezentowany jako Polak – oferuje Rosjanom swoje usługi gdy połowa Polski jest przez nich okupowana, tj. przed wybuchem wojny radziecko-niemieckiej i układem Sikorski-Majski. Ze względu na podobieństwo do oficera wywiadu niemieckiego Hansa Klossa, Kolicki wciela się w jego postać, zostaje przyjęty do Abwehry – niemieckiego wywiadu wojskowego. W fabule serialu nie jest jednak wyraźnie podkreślane, iż centralą zwierzchnią dla agenta Klossa jest Związek Radziecki (poza enigmatycznym meldunkiem przedstawicielowi radzieckiemu w odc. 1 iż „J-23 znowu nadaje”). Jednakże w ostatnich odcinkach Kloss występuje jako major Ludowego Wojska Polskiego.

Opublikowany przez Szymon Adamus

Szymon Adamus, fan wszystkiego co HD, SD i OK. Widzi martwe piksele i ma cztery pary rąk. W każdej z nich trrzyma pilota.