Obejrzyjmy sportowca z każdej strony

NHK kamery multi-view

Fanki Cristiano Ronaldo marzące o tym, by zobaczyć jego mięśnie z wszystkich stron i miłośnicy pięknych siatkarek, być może będą mieli niedługo na czym zawiesić oczy. Firma NHK stworzyła nowy system obsługi kilku kamer jednocześnie, który pokaże sportowców z wszystkich stron.

NHK, to japoński publiczny nadawca radiowo-telewizyjny. Znany jest jednak nie tylko z transmisji, ale również z bardzo dużego wkładu w rozwój technologii. To właśnie NHK odpowiada za standard Super Hi-Vision, czyli sygnał telewizyjny w rozdzielczości 7680 x 4320 pikseli (do roku 2020 w Japonii mają ruszyć transmisje testowe takiej telewizji – na żywo wygląda to oszałamiająco). Najnowsza nowinka techniczna tej firmy, to zdalnie sterowany system kontroli kilku kamer. Rzecz niby zwyczajna, ale w istocie nietypowa, bo mowa tutaj o jednoczesnym kontrolowaniu ośmiu kamer. Wszystkie z nich są sprzężone w jednym systemie i mogą śledzić w tym samym czasie jeden fragment boiska.

Pozwala to na śledzenie szybko poruszających się sportowców i zapewnienie obrazu z najważniejszych fragmentów rozgrywki w kilku ujęciach

– czytam w oficjalnej informacji prasowej NHK.

Obraz jest przetwarzany w czasie rzeczywistym, a wszystkie kamery może obsługiwać jedna osoba. Każda z kamer jest ustawiona na statywie wyposażonym w dwa silniczki obsługujące obrót obiektywu w pionie i poziomie oraz zoom. Wystarczy, że operator nakieruje jedną z nich na danego zawodnika czy miejsce, a wszystkie inne podążą za nim.

Póki co system jest jeszcze rozwijany. NHK pracuje obecnie nad zmniejszeniem kamer. Pierwsza wersja tego rozwiązania będzie prezentowana od 30. maja na NHK Science & Technology Research Laboratories Open House 2013. Być może wtedy zobaczymy prezentacje wideo systemu Japończyków.

Opublikowany przez Szymon Adamus

Szymon Adamus, fan wszystkiego co HD, SD i OK. Widzi martwe piksele i ma cztery pary rąk. W każdej z nich trrzyma pilota.