Okulary 3D – jakie kupić i za ile?

Okulary 3D

W kinach 3D może wywoływać spięcia, ale w domu nikt nam nie będzie mówił co, jak i kiedy mamy oglądać! Jeśli chcemy mieć 3D, to nie ma problemu. Trzeba tylko kupić okulary 3D dla całej rodziny. No właśnie. Jakie i za ile?

Ile kosztują okulary 3D?

Z cenami sprawa jest bardzo prosta.

  • Jeśli używamy telewizora wykorzystującego pasywne okulary – zapłacimy mniej.
  • Jeśli używamy telewizora wykorzystującego aktywne okulary – zapłacimy więcej.

O wadach i zaletach każdej z tych dwóch technologii pisałem w innym tekście.

Pasywne 3D kontra aktywne 3D – co wybrać?

Dzisiaj patrzymy na ceny, a nie jakość efektu 3D.

Okulary pasywne

Zaczynamy od Allegro, bo tam dają tanio. Okularów 3D szukajcie w dwóch kategoriach:

Ewentualnie wpiszcie frazę „Okulary 3D” i posegregujcie wyniki wedle ceny z dostawą.

Najtańsze są oczywiście okulary z kolorowymi filtrami, ale te nas nie interesują (chyba, że planujecie oglądać filmy 3D z YouTuba).

Fot. na licencji CC 3dnatureguy  Wikipedia

Kolejne pod względem ceny są okulary pasywne. Mogą kosztować grosze, bo to żadna filozofia. Nie ma tu żadnej elektroniki tylko przygotowane w odpowiedni sposób szkła. Najtańsze są szkła spolaryzowane liniowo, ale nas interesują modele z polaryzacją kołową. Aukcje wyróżnione na początku zaczynają się od około 25 zł, ale wystarczy dojść do ofert bez wyróżnienia, by okulary tego typu kupić za około 11 zł razem z wysyłką. Dla osób noszących szkła korekcyjne są też nakładki na nie. Ceny podobne. Okulary pasywne będą współpracowały z większością sprzętu wykorzystującego tego typu matryce, więc można kupować prawie w ciemno.

W sklepach internetowych ceny zaczynają się od 25 zł za sztukę.

Osobom szukającym większego zestawu polecam pack LG LG AG-F315. Koszt około 40 zł za 4 pary okularów. Jakościowo są one marne, ale przy takiej cenie nie muszą być wieczne.

LG LM670S - okulary 3D

Okulary aktywne

W przypadku okularów aktywnych, ze szkłami migawkowymi, sprawa nie jest taka prosta. Po pierwsze musimy pamiętać o tym, że nie każde okulary muszą działać z każdym telewizorem. Ba! Nawet w granicach jednego producenta trzeba uważać, bo nasi kochani dostawcy sprzętu z uwielbieniem zmieniają standardy. Zakupy należy zatem zacząć od sprawdzenia jakie okulary będą kompatybilne z naszym telewizorem. Możecie to zrobić poprzez opisy sprzedawców lub u źródła, czyli na stronach producentów. Takie dane znajdziecie np. tutaj:

Część okularów można wykorzystywać między różnymi markami (np. Panasonic TY-ER3D4MUs i Samsung SSG-4100GB dzięki standardowi Full HD 3D). Na deser dochodzą jeszcze szkła naprawdę uniwersalne takie jak np. Xpand X104 YOUniversal, które są jednak kilkukrotnie droższe od modeli tradycyjnych.

Po ustaleniu co możemy kupić, sprawdźmy za ile.

Na Allegro ceny okularów aktywnych zaczynają się od około 75 zł już z dostawą. W okolicach 100-120 zł wybór jest już zadowalający, a jeśli jesteśmy skłonni wydać do 180 zł, to nie będziemy musieli szukać zbyt długo. Oczywiście trafiają się też kwiatki takie jak Panasonic TY-ER3D4SE, których cena potrafi dojść do 500 zł (w sklepach około 250 zł). Komunikują się z telewizorem za pomocą bluetooth i mają wbudowany akumulator, a nie zwykłą baterię, ale to i tak „lekka” przesada.

Panasonic TY-ER3D4SE

W sklepach internetowych najtańsze modele można dostać w podobnych cenach (około 70 zł). Według Ceneo najlepsze oferty ma Samsung na swój model SSG-3050GB i kilka innych.

Samsung SSG-3050GB

Jakie okulary kupić?

Przede wszystkim nie kierujmy się modą. To nie są okulary przeciwsłoneczne czy korekcyjne, które będziemy nosili na co dzień. Na naszych nosach będą wisiały przez kilka godzin, a potem wylądują w szufladzie. Ważne by okulary były wygodne i miały duże szkła.

Warto szukać modeli z akumulatorami ładowanymi przez USB. Chyba, że ich cena będzie tak wysoka, że wystarczy na zakup baterii na kilka miesięcy. Tak czy inaczej trzeba wyposażyć się w zapas energii. Nic nie jest tak denerwujące jak przerywanie seansu filmowego z powodu braku zasilania.

Jeśli nasz budżet na to pozwoli, to aktywne okulary warto wybierać z komunikacją przez bluetooth. Z podczerwienią nie ma wielu problemów, ale jest to rozwiązanie mniej wygodne.

Na koniec warto sprawdzić też recenzje. W przypadku szkieł pasywnych nie ma to aż tak wielkiego znaczenia, bo technologia jest prosta jak budowa cepa. W okularach aktywnych różnice mogą być spore. W przypadku okularów na rok 2013 polecam zerknąć do tego artykułu. W przystępny sposób prezentuje on wady i zalety konkretnych modeli.

 

Zachęcam do odwiedzenia mojego Facebooka oraz subskrypcji mojego kanału na YouTube.

Ostatnio publikuję coraz więcej filmów, więc warto. Zapraszam serdecznie i dziękuję za odwiedziny.

 

Fot. na licencji CC 3dnatureguy Wikipedia

Opublikowany przez Szymon Adamus

Szymon Adamus, fan wszystkiego co HD, SD i OK. Widzi martwe piksele i ma cztery pary rąk. W każdej z nich trrzyma pilota.