Panasonic bardziej Smart

Panasonic Viera 2013

Podczas konferencji w Monako Samsung pokazywał nowe możliwości swoich telewizorów Smart. Zmiany nie są jednak zarezerwowane wyłącznie dla produktów z Korei. Japonia również staje na wysokości zadania. Nowe funkcje Panasonica zapowiadają się ciekawie.

W dzisiejszych czasach jest tak, że nikt nie jest w stanie zbyt daleko odjechać od czoła peletonu. Pomijając kwestie nielegalnych praktyk ustawiania cen czy wykradania technologii, które pozwalają podejrzeć działa konkurencji, jest też zdroworozsądkowa kwestia rozwoju technologicznego odbywającego się wszędzie w podobnym tempie. Raz na jakiś czas któryś producent jest w stanie stworzyć urządzenie inne niż wszystkie i na chwilę wyjść na prowadzenie. Czasem nawet może zrewolucjonizować rynek, tak jak swego czasu zrobiło to Apple z tabletami. W większości przypadków jest jednak tak, że cała ta przepychanka technologiczna bazuje na rozwiązaniach bardzo do siebie zbliżonych.

Nie inaczej jest w przypadku telewizorów.

Wiele z nowinek, które Samsung pokazywał na Samsung Forum 2013 zobaczymy również u konkurencji. W podobnej lub nieco innej wersji, ale z zbliżonym zamysłem – telewizor ma być centrum domowej rozrywki i stać się bardziej intuicyjny w obsłudze. Nie muszę silić się na wielostronicowy opis, a Wy nie musicie tracić czasu na jego czytanie. Panasonic pokazuje nowe możliwości Smart Viera na krótkich i treściwych filmach.

W 2013 roku dostaniemy zatem:

wbudowane kamery chowające się za telewizorem i rozpoznające twarze różnych członków rodziny. Będzie też system doboru treści na głównym ekranie telewizora, który (jeśli dobrze rozumiem) ma być czymś zbliżonym do tego czy ma być On TV Samsunga.

Nowy Swipe & Share, który został już zapowiedziany na targach CES 2013.  Funkcja już znana, więc nie ma się co rozpisywać. To po prostu wygodna wymiana treści między telewizorem, a tabletem lub smartfonem. Powoli staje się to standardem w panelach Smart.

Na deser rozbudowana funkcja komunikacji głosowej z rozpoznawaniem komend w mowie swobodnej. To coś co ma również konkurencja. Mi spodobał się ciekawy dodatek w postaci syntezatora mowy mogącego odczytać treści wyświetlone na telewizorze. Nie sądzę by wielu użytkowników korzystało z tego regularnie, ale to coś ciekawego i świeżego w kwestii Smart TV. A ja zawsze z przyjemnością witam wszelkie nowinki :)

Jak widać mimo niedawnych problemów Panasonic się nie poddaje. Wręcz przeciwnie – idzie do przodu wdrażając ciekawe nowinki. To bardzo dobrze. Od jakiegoś czasu widać, że ten producent uczy się nowego podejścia do rynku telewizyjnego. Nie skupia się już tylko na promocji dobrej jakości obrazu. Stawia też na dodatki. To właściwa droga, bo tak naprawdę większość użytkowników jeszcze lepszej jakości już nie potrzebuje. A dodatki Smart są łatwe do zakomunikowania, ciekawe wizualnie i wbrew temu co usłyszycie od niektórych nudziarzy – całkiem przydatne.

Mówiąc inaczej – wizja telewizorów Panasonic Viera na rok 2013 mi się podoba.

Opublikowany przez Szymon Adamus

Szymon Adamus, fan wszystkiego co HD, SD i OK. Widzi martwe piksele i ma cztery pary rąk. W każdej z nich trrzyma pilota.