Czy Panasonic wyjdzie na prostą?

Panasonic Convention 2011

Panasonic nie miał ostatnio zbyt lekko. Klęski żywiołowe i kryzys sprawiły, że w lutym firma zapowiadała gigantyczne straty w wysokości 780 miliardów jenów. Wygląda jednak na to, że teraz producent może wyjść na plus.

Japońska gazeta Nikkei donosi, że dzięki restrukturyzacji Panasonic może w tym roku wrócić do dawnej formy. Zysk operacyjny firmy może wzrosnąć do 250 miliardów jenów. Byłby to ogromny skok, bo w ostatnich 12 miesiącach wartość ta nie przekraczała 30 miliardów. Niestety Nikkei nie podaje źródła swojej wiadomości. Yuko Hosaka, rzecznik prasowy Panasonica, poinformował tylko, że nie jest nią sama firma, a jej stan finansowy zostanie przedstawiony jeszcze dzisiaj.

Dochód Panasonica w tym roku może się nie zmienić i zostać na poziomie 8 miliardów jenów (około 100 mln. dolarów – przyp. Szymon). Jednocześnie sprzedaż telewizorów zapewne spadnie poniżej wartości z zeszłego roku w okolice około 18 milionów sztuk. Sprzedaż paneli słonecznych zostanie podtrzymana dzięki rządowym dotacjom

– poinformowała Nikkei.

Zeszłoroczne straty Panasonica były największymi w historii firmy. Wynikały oczywiście z kryzysu oraz klęsk żywiołowych w Japonii. Producent ciął już ostro koszty. Wygląda na to, że skutecznie.

I bardzo dobrze. Japońskie firmy dostają ostatnio mocno w skórę od Koreańczyków (Samsung i LG), ale byłoby szkoda gdyby zaczęły znikać z areny sprzętu RTV. Szczególnie po tak ciekawych zapowiedziach jak z chociażby Panasonic Convention 2012.

Opublikowany przez Szymon Adamus

Szymon Adamus, fan wszystkiego co HD, SD i OK. Widzi martwe piksele i ma cztery pary rąk. W każdej z nich trrzyma pilota.