Philips 2013 – odpowiadam na Wasze pytania

Philips Ambilight

Philips w 2013 roku stawia na Ambilight, nową stylistykę z charakterystyczną podstawką, poprawę jakości obrazu i więcej Smart TV. Odpowiadając na Wasze pytania, wyjaśniam na co jeszcze.

HD Fan pytał czy na IFA 2013 zobaczmy OLED Philipsa

Philips ma plany związane z OLED-em, ale w tym roku nie zobaczymy jeszcze produktów. Być może w 2014, ale to też nie jest pewne. Jest to zbieżne z tym co planuje na przykład Toshiba, która również odkłada OLEDową rewolucję w czasie. Powód? Technologia jest po prostu póki co za droga w produkcji. Na jej popularyzację mogą pozwolić sobie tylko najwięksi producenci (w tym roku będzie to Samsung i LG).

Grzegorz K pytał czy Philips usprawni obsługę swoich telewizorów

W tym roku telewizory od serii 6000 mają w zestawie piloty QWERTY. Modele 7000 i 8000 posiadają w nich również funkcję wskaźnika pozwalającego na obsługę panelu jak myszką.

Philips - pilot QWERTY

Szybkość działania menu ma się poprawić dzięki dwurdzeniowym procesorom, ale należy pamiętać, że w przypadku Philipsa wiele zależy od szybkości łącza internetowego. Aplikacje Smart ma on w chmurze. Najlepiej sprawdzają się one na łączu 5 megabitów i więcej.

Miet miał wiele uwag krytycznych do Philipsa (działanie biura obsługi klienta, opis w instrukcji niezgodny z funkcjami – interfejs CAM str. 11 instrukcji w 6007)

Oficjalny komentarz producenta:

Takie głosy są istotne dla Philips, który przeprasza za błędy.

Co do CAM, to kwestia jest rozbudowana. Philips stawia na 6 największych nadawców. Standardy tego typu wymagają certyfikacji, więc u największych graczy (np. UPC, które zostało wymienione z nazwy), będzie to działać. Za resztę niestety producent nie ręczy.

Prism pytał mailem jakie plany związane ze Smart TV ma Philips na ten rok

O nowościach pisałem już w poprzednim wpisie dotyczącym TVN Playera i innych funkcji Smart TV Philipsa.

Philips - TVN Player

Tutaj dodam, że zdaniem Philipsa otwarta przeglądarka to nie jest najlepsze rozwiązanie dla internetowych telewizorów. Producent stawia na widgety, a w szczególności takie, które dają nam dostęp do filmów, muzyki, zdjęć i np. pogody. W tym roku ma być ich więcej. Dodatkowo Philips zapowiada, że sporo będzie się też działo w kwestii gier w Smart TV. Ale dopiero w 2014.

Philips - gry

Mnie interesowała kwestia telewizorów 21:9. Czy coś zmieniło się od zeszłego roku?

Póki co nie. Rynek na nie jest za mały, więc Cinema TV póki co nie wróci. Możliwe, że już nigdy, chociaż kto wie co się będzie działo, gdy matryce 4K się upowszechnią i stanieją.

Meller poprosił mnie o pytanie dotyczące podświetlania Full LED

Niestety takie rozwiązanie odchodzi powoli do lamusa. Przez koszty. Raczej się już to nie zmieni. Prędzej jego miejsce zajmie OLED. W tym roku Full LED Philips ma w jednym i to niskim modelu serii 3200.

Poniżej prezentacja różnego rodzaju podświetlania matryc LCD Philipsa sprzed kilku lat.

hardwareq pytał o sprzętową akcelerację 3D w modelach z Flashem, a jeśli będzie to jakim układem graficznym

Żaden TV Philipsa nie ma flasha. Producent ma tu politykę zbliżoną do Apple. Chce iść w stronę HTML5 z czym zgadza się podobno cały Smart TV Alliance. Przedstawiciele Philipsa sugerują, że to smartfony są obecnie urządzeniami do tak szerokiego zastosowania. Telewizor powinien służyć do multimediów z dedykowanych widgetów przystosowanych do tego konkretnego środowiska i ekranu.

Tego samego czytelnika interesowała również kwestia rodzaju procesora do obsługi aplikacji

Szczegółów niestety nie ma i nie będzie. Jest to własna konstrukcja Philipsa z dwoma rdzeniami.

Zapytałem jeszcze o duże przekątne i 4K

W tym roku największy będzie model Philips 6000, którego rozmiar dojdzie do 60 cali. Najlepszy telewizor Philipsa na 2013, seria 8000, będzie dostępna w przekątnych 40, 46 i 55 cali. W modelach od serii 4500 zobaczymy ciekawe podstawki.

Nowa podstawka Philipsa

Tyle z obecnych produktów. Bardzo wiele wskazuje jednak na to, że coś większego Philips pokaże we wrześniu na targach IFA w Berlinie. Nie udało mi się potwierdzić tego na sto procent, ale sugestie był dość jednoznaczne.

To samo tyczy się 4K, którego póki co nie ma, ale we wrześniu w Niemczech możemy zobaczyć coś nowego.

Inne wiadomości o Philipsie 2013

  • W tym roku Philips stawia silniej na promocję i popularyzację Ambilight. W 2013 Ambilight jest już od serii 5000.
  • Serie 7000 i 8000 mają wbudowane kamery do Skype. Kamery można zasłaniać fizyczną zasuwką. Do innych modeli konieczne jest dokupienie nowej kamery PTA317 (około 270 zł). Starszy model nie będzie działał.
  • Tylko serie 8000 i 4500 mają aktywne 3D. Wszystkie inne korzystaj z pasywnych okularów.
Pasywne okulary Philipsa
  • Widoczne na powyższym zdjęciu okulary dla graczy (Dual Play) nie będą dodawane do zestawów. Cena – około 25 euro. 
  • Podstawki w najwyższych seriach telewizorów są wykonane ze stali nierdzewnej.
  • Seria 7000 jest dostępna w ciemnej lub jasnej kolorystyce (biały pasek u dołu). Z kolei serię 8000 można będzie kupić wersji standardowej lub Design TV zaprojektowaną do ustawiania na podłodze (szklana podstawka dekoracyjna i mocowanie do ściany). Design TV będzie w sprzedaży od czerwca. Kupować będzie trzeba z transportem i montażem, ale jeszcze nie wiadomo czy będzie to w cenie.
Philips 8000 Design TV

 

To tyle z Pragi i prezentacji nowości Philipsa. Jeśli macie jeszcze jakieś pytania – piszcie tutaj lub na moim Facebooku.

Opublikowany przez Szymon Adamus

Szymon Adamus, fan wszystkiego co HD, SD i OK. Widzi martwe piksele i ma cztery pary rąk. W każdej z nich trrzyma pilota.