Philips PFS8109/12 powered by Android. Odpowiadam na Wasze pytania

Philips PFS8109 - Ambilight Disney

Philips PFS8109 zapowiada się na rewelacyjny telewizor. Póki co jednak odpowiem na Wasze pytania, dodam kilka spostrzeżeń, ale nie będę go ostatecznie oceniał. Dlaczego?

W pierwszy wrażeniach na temat tego telewizora pisałem już, że definitywne ocenianie tego telewizora obecnie jest nierzetelne. Tak, wiem, że na dwóch polskich forach dyskusyjnych pojawiły się pierwsze na świecie testy Philipsa z Androidem. Moi koledzy po fachu robią świetną robotę, ale w walce o palmę pierwszeństwa tym razem się pospieszyli. Na moim Facebooku Sebastian Pilny pytał dlaczego taki jest problem, by opisać obraz, płynność itd. Dlatego, że jeśli coś zmieni się wraz z aktualizacją oprogramowania, to wcześniejsze materiały będą wprowadzały w błąd. Telewizor jest jeszcze dopracowywany, a do jego premiery został miesiąc. Dlatego ja nie wystawię ostatecznej oceny do czasu, aż nie będę miał okazji użyć takiego produktu, jaki trafi do sprzedaży we wrześniu. Jakiego Wy będziecie kupować. Co robią inni mnie mówiąc szczerze w tej kwestii nie interesuje. Ja nie będę definitywnie polecał lub odradzał sprzętu, który aktualnie jest w wersji przed sprzedażowej.

Proszę byście o tym pamiętali czytając dalszą część tekstu. Wszystko co jest w nim zawarte należy traktować jako opinię o produkcie, który jeszcze się zmienia.

 

Prace w toku

Dlaczego tak mocno to podkreślam i krytykuję innych ekspertów? To bardzo proste – widać wyraźnie, że Phiilps PFS8109 w obecnym stanie jest jeszcze produktem niedokończonym i denerwuje mnie, że na innych stronach tego nie przeczytacie. Obecnie software tego modelu sprawia poważne problemy:

  • Na oprogramowaniu 0.7.48.0 (które testowałem przed weekendem) telewizor często nie wykrywał urządzeń podłączonych przez HDMI i trzeba go było restartować odłączenie z zasilania. Następnie zainstalowałem aktualizację 0.7.48.3 i przez cztery godziny testów problem nie występował. Być może został już usunięty, ale biorąc pod uwagę jak poważna była to usterka, kwestia wymaga jeszcze potwierdzenia.
Philips PFS8109 - aktualizacja oprogramwoania

 

  • Przy odtwarzaniu multiemdiów z USB często występowaly problemy z dźwiękiem. Czasem był przyspieszony (głównie w plikach M2TS i MP3), a innym razem słychać było trzaski niemożliwe do zaakceptowania w finalnym produkcie. Zapewne problemem są kodeki, a więc kwestia dość prosta do poprawienia. Zobaczymy czy producent sobie z nią poradzi.
  • Przy odtwarzaniu plików 3D z USB występował bardzo duży crosstalk.
Philips PFS8109 - 3D cross talk USB 1

Philips PFS8109 - 3D crosstalk USB 2

Niestety w przypadku filmów z Blu-ray problem też występował. W mniejszym stopniu, ale trojwymiar i tak nie był pozbawiony wad. W niektórych ujęciach Avatara obraz widziany przez okulary 3D był na tyle silnie rozjechany, że można było zwątpić czy szkła migawkowe działają poprawnie.

Philips PFS8109 - 3D crosstalk Blu-ray 1

Philips PFS8109 - 3D crosstalk Blu-ray 2

  • Znalazłem też drobniejsze niedociągnięcia w tłumaczeniu systemu, a na dokładkę przeszkadzał mi brak łatwo dostępnej funkcji wyłączania programów działających w tle. Taka funkcja jest, ale ukryta głęboko w menu. Powinna być zawsze pod ręką.
  • Input Lag w trybie gry był też na poziomie 84 msec, czyli zbyt dużym, by można go było zaakceptować do szybkich gier sieciowych.
Philips PFS8109 - input lag

Czy oznacza to, że telewizor jest zły? Nie. Oznacza, że producent jeszcze nad nim pracuje. Rozmawiałem z przedstawicielem TP Vision i wiem, że w ciągu sierpnia będą trwały jeszcze prace nad oprogramowaniem. Jeśli firma poradzi sobie z powyższymi i innymi, mniejszymi problemami, to Philips PFS8109 będzie taki, jaki jawi się we wspominanych recenzjach na innych stronach – absolutnie rewelacyjny.

Możliwe jest jednak, że producent nie da rady ogarnąć niektórych kwestii i wtedy moja ocena będzie musiała być inna.

Zapewne kwestie takie jak jakość obrazu, poprawa jego płynności, podświetlanie, głębia czerni, działanie Ambilighta itp. się nie zmienią. A to obecnie jedne z największych zalet tego modelu. Nawet w wersji przed sprzedażowej, którą dla Was testuję, te aspekty wypadają rewelacyjnie i pod wieloma względami telewizor zachwyca. Czerń jest znakomita, a podświetlanie matrycy perfekcyjne.

Philips PFS8109 - podświetlanie matrycy

Obraz jest ostry, a system poprawy jego płynności wreszcie daje większe możliwości, które pozwolą na dostosowanie poziomu ingerencji w ilość klatek z większą precyzją. Kolory i kąty boczne również spełniają oczekiwania.

Philips PFS8109 Android - Ambilight IdentiKid

Jakby tego było mało system ma funkcję szybkiego przeskakiwania między włączanymi ostatnio aplikacjami, która działa tak samo szybko i intuicyjnie jak w testowanym przeze mnie telewizorze LG UB850V z systemem operacyjnym webOS. Po premierze we wrześniu Philips będzie jednym z zaledwie dwóch producentów, u których przeskakiwanie między aplikacjami będzie tak bardzo wygodne.

Philips PFS8109 Android - Multiview

Na deser zostaje jeszcze czterostronny Ambilight, który w połączeniu z przemyślaną i piękną stylistyką jest wisienką na szczycie bardzo słodkiego tortu.

Philips PFS8109 - Ambilight Philips

Philips PFS8109 Android - cienka ramka

Słowem kluczem jest jednak  „zapewne”. Zapewne to co dobre w tym telewizorze się już nie zmieni, a wraz z kolejnymi aktualizacjami systemu lista minusów będzie się zmniejszać. Zapewne.

Póki jednak nie pojawi się software identyczny z tym jaki zobaczymy we wrześniowej wersji sprzedażowej, ja temu telewizorowi nie wystawię oceny ostatecznej. Polecać lub odradzać będę dopiero wtedy, gdy użyję takiego sprzętu, jaki Wy będziecie mogli kupić.

 

Philips PFS8109 – odpowiadam na Wasze pytania

Większość pytań przysłaliście pod pierwszymi wrażeniami. Poniżej odpowiedzi na wszystkie z nich.

 

Ernesto Valverde pytał o obsługę Flasha, a Mateusz o weeb.TV

Jak słusznie zauważył inny czytelnik, Mateusz, w telewizorze jest Android. Coś ci nie pasuje, zmieniasz program :) Ja pierwsze co zrobiłem po włączeniu telewizora, to zainstalowałem przeglądarkę Chrome. Działała ona tak samo jak na tablecie czy komórce z Androidem. Czyli rewelacyjnie.

Philips PFS8109 - www Chrome

Później doinstalowałem jeszcze kilka innych przeglądarek i efekt był podobny. Szybkość działania i obsługi pilotem z klawiaturą i żyroskopem jest znakomita.

Philips PFS8109 Android - pilot

Niestety weeb.tv nie udało mi się uruchomić na żadnej przeglądarce.

Philips PFS8109 - www Flash

Doinstalowanie kodeków ze strony Adobe nie było możliwe.

Philips PFS8109 - www Adobe

 

St PROZAK pytał o obsługę mkv

W czasie pierwszych zabaw z telewizor odtworzył praktycznie wszystko co mu zaserwowałem. Nawet naprawdę egzotyczne pliki typu 3GP sprzed 10 lat :) Lista obsługiwanych formatów i kontenerów jest obszerna.

Philips PFS8109 - formaty obługiwanych plików

Póki co problemem jest jednak dźwięk, o którym pisałem już wcześniej. Wiem, że producent nad tym pracuje i mam nadzieję, że upora się z usterką.

Obsługa napisów jest znakomita. Tylko raz miałem problem z uciekającymi linijkami tekstu. W najnowszym oprogramowaniu jakie sprawdzałem wszystko działało śpiewająco, a telewizor dawał ciekawe i bogate opcje ustawień.

 

Marcin pytał o odciski palców na matrycy

Ten czytelnik prosił też bym rzucił czymś w telewizor, ale tego sobie (i odbiornikowi) podarowałem. Dotykałem go jednak palcami w sposób, jaki mogłoby to robić małe dziecko. Odciski były widoczne mniej więcej w takim samym stopniu jak na większości telewizorów LCD.

Philips PFS8109 - odciski palców

 

Mateusz prosił o fotki z benchmarka dotyczące CPU

Proszę bardzo:

Philips PFS8109 - benchmark 1

Philips PFS8109 - benchmark 2

 

Marcin pytał o instalację aplikacji spoza sklepu

Firmowo nie będzie to możliwe. Dostępne będą tylko aplikacje z Google Play przystosowane do obsługi na dużym ekranie.

Nieoficjalnie będzie to możliwe. Na sto procent. Już teraz udało się znaleźć dziurę w oprogramowaniu, która pozwala na instalację programów z plików APK. Nawet jeśli zostanie ona załatana, to dam sobie rękę uciąć, że specjaliści od łamania sprzętu szybko zrootują ten telewizor i pozwolą na modyfikowanie go wedle woli. Już taki urok/wada Androida (zależy jak na to spojrzeć).

 

Adam pytał o jakość obrazu

Tak jak wspominałem wcześniej w aktualnej wersji odbiornika jest znakomicie. Oprócz bardzo wysokiego inpu laga i crosstalka w 3D naprawdę trudno się do czegokolwiek przyczepić. Pod tym względem ten telewizor ma szansę zachwycić. Oby do września zmiany były tylko na lepsze.

Philips PFS8109 - Super Resolution

 

Philips PFS8109/12 – robi się gorąco!

Po instalacji najnowszej wersji oprogramowania kilka poprzednich problemów wydaje się być rozwiązanych. Kolejne łatki są w drodze. Jeśli producent utrzyma takie tempo, to na targach IFA 2014 będzie miał jeden z najlepszych telewizorów w swoim dotychczasowym repertuarze i zarazem jeden z najciekawszych odbiorników dostępnych obecnie na rynku. Nie ukrywam, że trzymam kciuki.

 

Opublikowany przez Szymon Adamus

Szymon Adamus, fan wszystkiego co HD, SD i OK. Widzi martwe piksele i ma cztery pary rąk. W każdej z nich trrzyma pilota.