Mini klawiatura QWERTY dla telewizora i komputera – ile kosztuje i czy warto?

 Dune HD QWERTY

Po teście klawiatury Dune HD QWERTY moja wiara w takie gadżety odżyła. Problemem była jednak zawsze cena. Jak to wygląda dzisiaj? Jakie mini klawiatury QWERTY dla telewizorów i komputerów można u nas dostać bez problemu i czy warto je kupować?

Dune HD QWERTY

 Dune HD QWERTY

Zaczynam od wspomnianego Dune HD QWERTY, bo ten sprzęt miałem w testach i wiem, że jest godny polecenia. Klawiaturka nie jest zbyt piękna i ma swoje wady (rzućcie okiem na test).  Ale podczas jej sprawdzania zdziwiło mnie, że działa z niektórymi telewizorami, touchpad jest mały, ale bardzo praktyczny, a białe podświetlanie klawiszy cieszy oczy.

Kilka miesięcy temu klawiaturka Dune HD QWERTY kosztowała 250 złotych. A dzisiaj?

Cena więc zbytnio nie spadła. A jest sporo tańszych modeli. Pamiętam jednak, że po skończonych testach Dune HD QWERTY oddawałem producentowi z wielkim żalem. Jeśli ktoś korzysta często z komputera podłączonego do telewizora i nie chce wstawać do klawiatury lub używać wirtualnej wersji na ekranie, to zabawka jest świetna.

Logitech diNovo Mini

Logitech diNovo Mini

Ten sprzęt miałem też kiedyś w testach. Moje wrażenia były pozytywne, ale niestety diNovo ciężko było polecić ze względu na cenę. Dzisiaj niestety niewiele się zmieniło.

Logitech diNovo Mini ma znacznie bardziej atrakcyjny design niż urządzenie firmy Dune, ale funkcje podobne. Jest tu pełna klawiatura QWERTY, touch pad i klawisze multimedialne. Urządzenie komunikuje się z innym sprzętem przez Bluetooth, a nadajnik można schować w jego wnętrzu. Jest ok… tylko ta cena.

Samsung RMC-QTD1

Samsung RMC-QTD1 na IFA 2011

To oficjalny pilot Koreańczyków przeznaczony dla ich telewizorów z funkcjami internetowymi. Widziałem go na żywo na targach IFA 2011 wraz z innymi klawiaturami QWERTY. Z jego jednej strony znajdujemy zwykłe przyciski, a z drugiej klawiaturę QWERTY pomocną przy buszowaniu po sieci przez otwartą przeglądarkę internetową Samsungów.

Wyjątkową funkcją, oprócz tradycyjnych przycisków zwykłego pilota, jest tu wbudowany mini ekranik LCD. Rzecz przydatna przy synchronizowaniu, ale oprócz tego w zasadzie zbędna. Pilot został zaprojektowany z myślą o telewizorach. Nie sprawdzi się raczej do nawigacji po komputerze. Jeśli w ogóle Windows czy iOS go wykryją.

Pilota nie udało mi się znaleźć w polskich sklepach internetowych. W momencie pisania tego artykułu jedna sztuka jest dostępna na Allegro za 325 złotych.

Rii Mini

Rii Mini

Oto bardzo ciekawa alternatywa dla drogich, znanych producentów. Rii Mini można dostać na Allegro za około 130 zł. Co prawda ceny startowe są dużo niższe (około 50-60 zł), ale „sprytni” Allegrowicze doliczają gigantyczne koszty wysyłki. Na aukcjach które oglądałem wysyłka była z Hong Kongu. Zapewne dużo taniej będzie zamówić coś takiego z Chin samemu.

Jednak nawet jeśli kupimy Rii Mini od Allegrowiczów, to cena będzie dużo niższa niż za produkty Samsunga czy Logitecha. A możliwości na papierze wydają się niezłe:

 • pełna klawiatura QWERTY,
 • track pad,
 • białe podświetlanie,
 • wskaźnik laserowy jako dodatek.

Konstrukcja jest zastanawiająco podobna do Dune HD QWERTY. Przyciski są prawie identyczne. Różny jest tylko ich rozkład. Takie samo jest też podświetlanie, klawisze nawigacyjne, a obudowa ma wiele bliźniaczo podobnych elementów (np. diody w lewym górnym rogu).

Rii Mini i Dune HD QWERTY

Rii Mini nie miałem w testach, ale jeśli w funkcjonalnie jest podobna do Dune tak bardzo jak wizualnie, to jest warta swojej ceny.

Na Allegro znalazłem jeszcze inne mini klawiatury tego typu. Jest firmowy Lenovo N5901, który zarówno na aukcjach internetowych jak i sklepach kosztuje zaskakująco mało – 140 zł. Można też dostać urządzenie Bluetooth dedykowane konsoli Sony PlayStation 3 (za około 150 zł) czy konstrukcję Rii mini Keyboard RF 2.4G Wireless podobną do Dune HD QWERTY, ale z ładniejszą obudową i nieco ciekawszym wykończeniem (za około 200 zł).

Rii mini

Gdyby poszerzyć swoje poszukiwania o strony zagraniczne (szczególnie chińskie sklepy), to zapewne wybór byłby jeszcze większy.

Czy warto?

Mini klawiatury QWERTY tego typu mogą mieć dwa, praktyczne zastosowania.

 • Sterowanie komputerem podłączonym do telewizora gdy nie chce się nam wstawać do klawiatury, męczyć z klawiaturą ekranową czy co chwilę sięgać po myszkę.
 • Obsługa innych urządzeń takich jak konsole czy telewizory z funkcjami internetowymi.

Osobom, które często podłączają komputer do telewizora mogę je polecić z czystym sumieniem. To jeden z tych gadżetów, który wydaje się zbędny, ale gdy już go mamy, to okazuje się, że korzystamy z niego z przyjemnością. Podstawowe wymogi to:

 • wbudowany trackpad, by nie musieć sięgać co chwilę po myszkę,
 • dobry zasięg nadajnika (sprawdzajcie w recenzjach),
 • podświetlane klawisze (najlepiej na biało, bo to najwygodniejszy kolor).
Dune HD QWERTY podświetlanie

Jeśli idzie o zastosowanie ze wszystkimi innymi urządzeniami, a w szczególności panelami Smart TV, to sprawa nie jest już tak prosta. Głównie ze względu na producentów tychże sprzętów. Kupując taką klawiaturkę nigdy nie będziemy mieli pewności czy zadziała ona z właściwymi widgetami internetowymi. Co z tego, że nowe Samsungi czy Philipsy mają otwarte przeglądarki internetowe, skoro producenci zamykają się na tego typu dodatkowe urządzenia.

Miałem okazję testować dwie z wymienionych tu klawiatur (Dune HD QWERTY i Logitech diNovo Mini) i wynik był następujący:

 • komputer – współpraca bardzo dobra (byłaby idealna, gdyby nie problemy z wpisywaniem polskich znaków),
 • konsola Xbox 360 – bardzo dobra,
 • telewizory – nie do określenia, z jednym modelem bardzo dobrze, a z innym fatalnie.
Dune HD QWERTY YouTube

Wniosek jest więc jeden. Mini klawiatury QWERTY są znakomite do obsługi komputera i bardziej otwartych na takie nowinki sprzętów. Dla telewizorów mogą być świetne, ale nie muszą. Wszystko w rękach producentów, którzy powinni zacząć wspierać takie rozwiązania. I to nie tylko własnej produkcji. Sęk w tym, że raczej się nie zanosi by mieli zacząć to robić.

Mówiąc krótko:

 • w ciemno kupować tylko jeśli ciągle używa się komputera jako odtwarzacza,
 • 200 zł to już dużo za takie urządzenie, można znaleźć tańsze o podobnych funkcjach,
 • nie bójmy się chińszczyzny, prawdopodobnie i tak wszystkie są tam produkowane,
 • telewizor może, ale nie musi obsługiwać klawiaturki QWERTY. Trzeba liczyć się z tym, że nie wszystkie widgety Smart TV będą działać.

Opublikowany przez Szymon Adamus

Szymon Adamus, fan wszystkiego co HD, SD i OK. Widzi martwe piksele i ma cztery pary rąk. W każdej z nich trrzyma pilota.