Płynne kable, które można rozciągać

Wpis pochodzi z Multi-bloga.

Naukowcy z Uniwersytetu Północnej Karoliny stworzyli prototyp kabli, które działają nawet gdy się je rozciągnie. I to nie byle jak, bo nawet do długości 8 razy większej niż oryginalnie.

Kable mogą być używane do szerokiej gamy urządzeń. Od słuchawek przez ładowarki do telefonów, a na ubraniach wyposażonych w funkcje elektroniczne skończywszy. Przewód składa się z cienkiej rurki wykonanej z elastycznego tworzywa sztucznego. W środku umieszczono płynny stop galu i indu, które charakteryzują się dobrym przewodnictwem prądu.

Mówiąc prosto nasze kable są bardziej rozciągliwe niż przeciętne przewody i przynajmniej o jeden rząd wartości lepiej przewodzą prąd niż inne giętkie kable opisywane w literaturze naukowej

– powiedział doktor Michael Dickey z uniwersytetu.

Produkcja przewodów podobno jest dość prosta, ale póki co naukowcy mają do pokonania jeden problem praktyczny – jak powstrzymać płynny metal przed rozlaniem się na użytkownika, jeśli kabel zostanie przerwany?

Źródło i fot. TG Daily

Wpis pochodzi z Multi-bloga.

Opublikowany przez Szymon Adamus

Szymon Adamus, fan wszystkiego co HD, SD i OK. Widzi martwe piksele i ma cztery pary rąk. W każdej z nich trrzyma pilota.