Polacy uwielbiają nowe technologie

Computer girl

Aż 32 proc. polskich internautów, czyli 6,1 mln osób, to grupa, szczególnie doceniająca najnowsze technologie. To poziom porównywalny do Wielkiej Brytanii i zaawansowanych technologicznie Stanów Zjednoczonych, ale wyższy, niż np. w Niemczech czy we Włoszech.

Przebojowa młodzież, profesjonaliści, eksperymentatorzy – tak nazwał Ericsson trzy grupy użytkowników internetu, którzy wyznaczają trendy konsumenckie. Właśnie te trzy grupy razem są pionierami, którzy jako pierwsi wypróbowują nowe technologie i usługi. W Polsce jest ich aż 6,1 mln. Co ciekawe, z badań Ericsson Consumer Lab wynika, że odsetek takich osób w Polsce jest większy niż w niektórych krajach Europy Zachodniej. Stanowią w naszym kraju ok. 32 proc. wszystkich internautów. To poziom porównywalny do Wielkiej Brytanii (33 proc.) i zaawansowanych technologicznie Stanów Zjednoczonych (32 proc.) ale wyższy, niż w Niemczech (28 proc.) czy we Włoszech (29 proc.).

Fakt, że grupa ta w Polsce jest tak liczna, dobrze rokuje dla rozwoju innowacyjnych usług i wprowadzania nowych technologii. To właśnie te 32 proc. internautów wyznacza trendy i kreuje zachowania, naśladowane później przez kolejne grupy – tak zwanych naśladowców i maruderów, którzy jako ostatni przyswajają sobie nowe rozwiązania.

 Fot. na licencji CC Exey Panteleev Flickr

Kim są ci, którzy dyktują internetowe trendy?

Grupa przebojowej młodzieży to 7 proc. polskich internautów. To osoby w wieku od 15 do 24 lat. Cenią dobrą zabawę, lubią wyrażać siebie, fascynuje ich sukces materialny i modne marki. Dla nich technologia jest czymś oczywistym. Chcą stale łączyć się z Internetem, słuchać muzyki, chcą mieć najnowsze modele telefonów. Korzystają z wielu nowych usług i technologii. Nie są lojalni wobec marek – wybierają to, co jest obecnie na topie.

Profesjonaliści stanowią 10 proc. internautów. Ponad 70 proc. z nich mieści się w przedziale wiekowym 25-39 lat. Profesjonaliści bardzo poważnie podchodzą do swoich karier. Miarą sukcesu są dla nich nie tylko dobra materialne, ale również indywidualne osiągnięcia. Są otwarci na nowe technologie i najbardziej cenią w nich funkcjonalność. Wybierają telefony stylowe i biznesowe.

Eksperymentatorzy to grupa, która lubi się wyróżniać z tłumu. Stanowią 15 proc. wszystkich internautów. Dbają o swój wizerunek, są ambitni i kreatywni. Lubią korzystać z najnowszych technologii i chwalić się nimi. To dla operatorów szczególnie ciekawa grupa, ponieważ jest bardzo otwarta na nowe usługi telekomunikacyjne. 43 proc. spośród eksperymentatorów ma od 25 do 39 lat, kolejne 19 proc. to osoby od 40 do 49 lat.

Wpis pochodzi z serwisu Media2.

Fot. na licencji CC Exey Panteleev Flickr

Opublikowany przez Szymon Adamus

Szymon Adamus, fan wszystkiego co HD, SD i OK. Widzi martwe piksele i ma cztery pary rąk. W każdej z nich trrzyma pilota.