Poniedziałek na skróty: 25 mld h VP9 na YouTube, DTS:X latem, Amazon z HDR, HDMI 2.0a, 4K BBC i giętki telefon za 2 lata

Już teraz stworzono giętki panel OLED o grubości 0,1 milimetra. Według koreańskich badaczy na jego bazie może powstać elastyczny telefon. I to w ciągu 2 najbliższych lat.

25 miliardów godzin VP9

Kodek HEVC zaczyna mieć znaczenie póki co tylko na torrentach, ale VP9 jest już coraz bardziej istotny na YouTube. Google pochwaliło się, że po niedawnej rezygnacji z Flasha zaczęło wielką akcję zamieniania kodowania na nowy format. W VP9 odtworzono na serwisie już 25 miliardów godzin materiału wideo.

Po co? Bo filmy są dużo „lżejsze”, a jakość jest taka sama lub lepsza. Na zdjęciu powyżej widać porównanie wideo 600 Kbps kodowanego za pomocą VP9 (po lewej) i MPEG4 (po prawej).

Google użyje VP9 również dla treści 4K.

DTS:X gotowy do walki z Dolby Atmos

O systemie dźwiękowym DTS:X wspominałem już na blogu. Teraz wracam do niego na chwilę, by zarysować plan wojenny firmy DTS, która swoją nowinką chce walczyć z Dolby Atmos.

Możliwości: obsługa do 32 pozycji głośników i systemu 11.2.
Premiera: tego lata
Nowy lub zaktualizowany sprzęt marek: Denon, Integra, Marantz, Onkyo, Pioneer, Yamaha i innych.

Nie ma jeszcze informacji, czy system DTS:X będzie dostępny na DVD i Blu-ray.

HDR u Amazona jeszcze w tym roku

HDR Panasonic

System HDR będzie jednym z trendów technologicznych, o których jeszcze nie raz usłyszycie. Tym bardziej, że będą go wspierać najwięksi gracze streamingu na rynku. Na pewno pojawi się on w treściach Netflixa. Podobne deklaracje składa Amazon. Lepsza biel, ciemniejsza czerń i więcej szczegółów między nimi ma pojawić się w VOD tej firmy jeszcze w tym roku. Funkcję dostaną klienci z kontami Premium. W HDR na pewno będą dostępne oryginalne produkcje Amazona.

 

HDMI 2.0a

Skoro przy HDR jesteśmy, to należy wspomnieć o nowym standardzie przesyłu takiego sygnału, który znajdzie się w specyfikacji HDMI 2.0a.

 

4K w BBC do 2016

Telewizja BBC chce, by 4K stało się obowiązującym standardem jej ramówki do roku 2016. Matthew Postgate, dyrektor technologiczny BBC, złożył taką obietnicę w wywiadzie z Financial Times.

Trzymam kciuki.

Oczywiście Europa jest jak zwykle nieco w tyle za Japonią, gdzie w 2016 nadawca NHK ma również zacząć testy transmisji w wysokiej rozdzielczości. Z tą różnicą, że ma to być już 8K.

Zginane smartfony w ciągu dwóch lat

Giętki OLED KETI
Giętki OLED KETI

Naukowcy z KETI (Korea Electronics Technology Institute) stworzyli super cienki materiał OLED o grubości zaledwie 0,1 mm. Może on być zginany około 100 000 razy i w przyszłości ma pozwolić na produkcję w pełni giętkich smartfonów. Według koreańskich naukowców w bardzo niedalekiej przyszłości. KETI twierdzi, że pierwsze komórki tego typu mogą pojawić się już w ciągu dwóch najbliższych lat.

Najwyższa pora.

Opublikowany przez Szymon Adamus

Szymon Adamus, fan wszystkiego co HD, SD i OK. Widzi martwe piksele i ma cztery pary rąk. W każdej z nich trrzyma pilota.