Poniedziałek na skróty: 4K od LG, Sony i z satelity, Interstellar, smartwatch Asusa i Amazon Echo

Mam nadzieję, że macie dzisiaj wolne i cieszycie się długim weekendem. Jeśli jednak jest inaczej, to odłóżcie na chwilę pracę i odprężcie się przy skrócie wiadomości ze świata technologii i geekowskiej kultury. Nie brakuje Ultra HD, kosmicznego kina, nowoczesnych zegarków i mówiących głośników.

 

Więcej filmów Ultra HD – od LG

Największy news dla fanów HD ostatnich dni, to premiera usługi Filmbox Live w telewizorach LG. Pisałem o niej już na blogu.

W komentarzach pod tamtym wpisem dyskutuję z czytelnikami Pi oraz Insider na temat jakości. Według nich nie ma się czym podniecać. Moim zdaniem fakt, iż w Polsce mamy obecnie najlepszą ofertę na filmy Ultra HD na świecie skłania do radości. Nawet jeśli nadal czekam na 4K na nośnikach optycznych z ogromnym bitratem.

Co Wy o tym myślicie?

 

Filmy 4K również od Sony

Sony ma póki co inne podejście do treści UHD niż LG i Samsung. U Japońskiego producenta możemy dostać 5 filmów wgranych na dysk twardy. Oczywiście przy zakupie telewizora Sony.

Promocja trwa do 27 grudnia. Filmy wgrane na dysk będą działały do 30. września 2016. Wybrać można 5 filmów z listy 10:

  • Niesamowity Spider-Man 2
  • Niesamowity Spider-Man
  • Moneyball
  • Bez hamulców
  • Pamięć absolutna
  • Salt
  • Pogromcy duchów
  • Patriota
  • Inwazja: Bitwa o Los Angeles
  • Kapitan Phillips

 

Kosmiczny Nolan

Dobre pół roku nie czytałem nic na temat filmu Interstellar Christophera Nolana. Przed pójściem do kina obejrzałem też tylko jeden zwiastun.

Było warto. Film nie jest idealny, momentami zbyt dosłowny i niepotrzebnie okraszony elementami jakby rodem z Disney’a. Jednak dla fanów rasowego science fiction pełnego odważnych wizji i przepychu, to pozycja obowiązkowa. Znakomite emocje, a realizacja jak zwykle u Nolana – zachwyca.

Więcej o filmie będę mówił w podcaście Masa Kultury.

 

Amazon Echo – porozmawiaj z głośnikiem

Najnowszy produkt Amazona, Echo, to głośnik podłączony do sieci, który sympatycznym, kobiecym głosem odpowie na nasze pytania, znajdzie informacje w Internecie, wytłumaczy itp. Brzmi znajomo? Jasne! To taka stacjonarna Siri znana z mobilnego sprzętu Apple.

Echo będzie kosztować 200 dolarów dla zwykłych klientów Amazona i 99$ dla użytkowników usługi Prime. Sprzęt ma być dostępny za kilka tygodni.

 

Asus ZenWatch

Z innej beczki – smartwatch Asusa. Kosztuje 199 dolarów, a do sieci sklepów Best Buy w USA trafił 9 listopada. Kiedy  w Polsce – nie wiadomo.

Procesor 1,2 GHz, 512 MB RAM, 4 GB pamięci wewnętrznej, Bluetooth 4.0, NFC, mikrofon i bateria 1400 mAh. Całkiem ładny.

 

Ultra HD z satelity

Na koniec nowinka prosto z Turcji. Tamtejszy operator satelitarny Türksat nadaje transmisję testową Ultra HD z wykorzystaniem kodeka HEVC. W Polsce z odbiorem może być ciężko, ale spróbujcie.

Dane techniczne podaję za SatKurierem.

Türksat 4A (42,0°E)
tp. 22 (12,123 GHz, pol. H, SR: 15000, FEC: 3/4; DVB-S2/8PSK)

ID: TURKSAT 4K HEVC
PID V: 1011 (HEVC/UHDTV)
PID A: 1012 (eng, AAC)
PID PCR: 1011
SID: 1
PID PMT: 1010
Kodowanie: brak
Jakość obrazu: 3840×2160, 16:9, ok. 30,7 Mbit/s
Jakość dźwięku: ok. 192 kbit/s, ADTS AAC stereo

 

Udanego tygodnia!

Opublikowany przez Szymon Adamus

Szymon Adamus, fan wszystkiego co HD, SD i OK. Widzi martwe piksele i ma cztery pary rąk. W każdej z nich trrzyma pilota.