Poniedziałek na skróty – Amazon jak Netflix, LG i Samsung walczą na 4K, a Chiny i Tajwan zaciskają pięści

Fot. Jean Guillaume Le Roux Wikimedia

Kolejny poniedziałek, kolejny powód by niewiele robić. Specjalnie dla Was, mam tekst, który nie wymaga nadwyrężania szarych komórek. Skrót najciekawszych informacji na jakie ostatnio trafiłem. Dzisiaj o ebookach, OLED, Ultra HD i chińsko-tajwańskiej inwazji.

Amazon jak Netflix dla fanów książek

Amazon uruchamia usługę Kindle Unlimited, która ma być książkową wersję tego, co dla fanów filmów oferuje Netflix. Wystarczy zapłacić abonament w wysokości 10 dolarów miesięcznie, by otrzymać nieograniczony dostęp do biblioteki 600 000 ebooków, 2000 audiobooków z oferty Audible, a w trzymiesięcznej wersji premium również do 150 000 słuchowisk i książek czytanych przez narratora.

Czyli pozamiatane.

Ale jak i tak mam focha na Amazona, że notorycznie wyrzuca z oferty powieści polskich autorów, w tym moją „Trójkę”.

 

Ultra HD – LG i Samsung łeb w łeb

Walka o sektor Ultra HD to nie sprint, tylko maraton. W obecnym etapie wygrywa LG Electronics. Ale o włos.

Według danych DisplaySearch w maju LG przejęło 27,6 procent rynku paneli Ultra HD. W tym samym czasie Samsung miał 22,2 procent.

Najsilniejszym graczem tego sektora, firmą, która na matrycach 4K zarabia już teraz krocie, jest Innolux. Ten chiński producent matryc LCD ma 36,7 procent sektora UHD. Koreańczycy jednak ostro go nadganiają. W styczniu Innolux miał bowiem aż 70 procent rynku. Wszystko za sprawą spadku cen koreańskich telewizorów Ultra HD, o których pisałem już na blogu.

Przeczytajcie tekst o tańszych panelach UHD

 

Zakrzywiony OLED z Chin

OLED LG 55EA980 - tył telewizora

Chińczycy chcą przodować nie tylko w produkcji paneli LCD 4K, ale również wygiętych OLEDów. Firmy Changhong, Skyworth i Konka planują uruchomienie produkcji własnych matryc OLED Ultra HD z płaskimi i wygiętymi matrycami.

Wygląda więc na to, że walka w sektorze OLED Full HD i 4K będzie się póki co toczyć między Koreańczykami, a Chińczykami. Japonia aktualnie zostaje w tyle.

Przeczytajcie również recenzję telewizora OLED LG EA980 widocznego na zdjęciu powyżej.

 

Oświetlenie OLED z Tajwanu

OLCA

Skoro przy technologii OLED jesteśmy, to warto wspomnieć o oświetleniu tego typu. Często poruszam ten temat na blogu, bo to jedna z nowinek, która może zrewolucjonizować sposób naszego życia. Giętkie, płaskie panele oświetleniowe o dowolnym kształcie i wielkości.

Chrapkę na kawałek jaśniejącego tortu ma Tajwan. Tamtejsze firmy (nie wiadomo jeszcze jakie) podpisały OLED Lighting Commercialization Alliance (OLCA). Połączonymi siłami chcą wejść do sektora oświetlenia OLED. Zobaczymy jak im pójdzie. (Fot. za CTimes)

 

Co nas czeka w nowym tygodniu? Zobaczymy. Póki co pewne są tylko upały, więc pamiętajcie – najlepszy poniedziałek, to leniwy poniedziałek ;)

 

Fot. na licencji CC 3.0 Jean Guillaume Le Roux/Wikimedia

Opublikowany przez Szymon Adamus

Szymon Adamus, fan wszystkiego co HD, SD i OK. Widzi martwe piksele i ma cztery pary rąk. W każdej z nich trrzyma pilota.