Poniedziałek na skróty: LCD UHD vs OLED, LG Smartwatch w Europie, badanie krwi bez krwi i CGI jak rzeczywistość

Dzisiaj mniej telewizyjnie, ale pasjonująco! Pojawiły się nowe przypuszczenia dotyczące rozwoju rynku Ultra HD i OLED, ale najciekawsze są i tak badanie krwi bez krwi, latające deskorolki oraz ultra realistyczne jabłka i cytryny wygenerowane w komputerze. Nie odróżnicie ich od prawdziwych.

Więcej UHD, nadal drogi OLED

W całym roku 2013 sprzedało się 1,6 mln telewizorów Ultra HD. W zaledwie drugim kwartale 2014 rozeszło się ich już 2.1 mln. Ta tendencja będzie się poszerzać. Według Digitimes Research w roku 2014 ma zostać sprzedanych około 17,8 mln telewizorów UHD. To 475% więcej niż w 2013. Ponad połowa z nich zostanie kupiona w Chinach.

Trudniej będzie spopularyzować OLED, który niestety nadal będzie dość drogi… Przynajmniej jeśli wierzyć analitykom rynku. Według Digitimes Research jeszcze w roku 2016 ceny telewizorów OLED będą nadal około dwukrotnie wyższe niż LCD 4K.

Polecam dyskusję o przyszłości OLED w komentarzach pod tym wpisem

 

Latająca deskorolka

Wyobraźnia fanów filmów z serii Powrót do przyszłości została pobudzona prezentacją latającej deskorolki. Hendo Hover to projekt na Kickstraterze, który zebrał już ponad 365 tys. dolarów (z deklarowanych 250 tys.).

Wizja jest piękna, ale rzeczywistość brutalna. Hendo się unosi, ale (jak nie trudno się domyślić) daleko jej do kinowego pierwowzoru.

 

Więcej Ultra HD w Androidzie

Google chce spróbować ponownie swoich sił na rynku telewizyjnym. Kiedyś firmie nie udało się z Google TV, teraz próbuje z Android TV. Wsparcie producentów jest spore (ot chociażby telewizory Philipsa), ale samo Google też dodaje dwa grosze go tematu sprzętu.

Tydzień temu pisałem o odtwarzaczu Google Nexus Player. Dzisiaj wiadomo już, że Android 5.0 Lollipop będzie wspierał Ultra HD, kodek HEVC. To dobra wiadomość dla fanów tego systemu w telewizorach i innym sprzęcie dla kina domowego.

 

LG G Watch R w Europie

IFA 2014 - LG G Watch R

Smart zegarek G Watch R firmy LG prezentowałem Wam po targach IFA 2014 (razem z urządzeniami Sony i Samsunga). Największym rozczarowaniem w jego przypadku była plastikowa koperta i brak wsparcia ze strony Google w Polsce. Co z Androidem Wear u nas nie wiadomo, ale LG zapowiada europejską premierę swojego zegarka na wrzesień.

W Korei G Watch R kosztuje 352 000 wonów, więc około 1100 zł. Zegarek ma ekran OLED 1,3″ 320 x 320 pikseli, procesor 1,2 GHz Snapdragon 400, 512 MB pamięci RAM i 4 GB na programy. Bateria 410 mAh trzyma około jeden dzień.

 

Badanie krwi bez krwi

Firma Fuji i japońska organizacja AIST (National Institute of Advanced Industrial Science and Technology) opracowały sposób bezinwazyjnego badania krwi. W praktyce oznacza to, że np. badanie poziomu tłuszczu we krwi można przeprowadzić na odległość, bez pobierania próbki.

Co najważniejsze analiza spektroskopowa nowego typu jest około 1000 razy bardziej czuła niż dotychczasowe rozwiązania, dzięki czemu dane mogą być zbierane w domowych warunkach nawet gdy osoba się porusza.

 

Komputerowo generowana rzeczywistość

Jeśli ktokolwiek miał jeszcze jakieś wątpliwości, że świat wirtualny będzie niedługo wyglądał jak rzeczywistość, to powinien rzucić okiem na poniższą reklamę stworzoną przez Alexa Romana. Wszystkie elementy, które są w niej pokazane (np. owoce), zostały w całości wygenerowane komputerowo.

Silestone — 'Above Everything Else’ from Alex Roman on Vimeo.

 

Avengers: Age of Ultron

Na deser coś dla nerdów. Przed targami Poznań Game Arena 2014, z których zrobiłem wideo relację, pojawił się zwiastun drugiej części Avengersów. Na Masie Kultury wysnułem na jego bazie wizję całego filmu. Zerknijcie.

Jeśli nie widzieliście teasera, to polecam.

 

Udanego poniedziałku!

Opublikowany przez Szymon Adamus

Szymon Adamus, fan wszystkiego co HD, SD i OK. Widzi martwe piksele i ma cztery pary rąk. W każdej z nich trrzyma pilota.