Poniedziałek na skróty: OLED w samochodach, laserowa woda i Sony Android TV

Powierzchnia hydrofobowa

Wyobraźcie sobie samochód, którego karoseria odbija od siebie wodę, przez co nigdy nie jest zamrożona i nie rdzewieje. Albo deskę rozdzielczą z okrągłymi i wygiętymi ekranami AMOLED. Takie cuda powstały w zeszłym tygodniu. Co jeszcze?

 

AMOLED w samochodach

Niemiecka firma Continental AG pokazała jak wyobraża sobie implementację ekranów AMOLED do desek rozdzielczych samochodów.

Ta technologia daje ciekawe możliwości, ale nie jest jedyna. Na targach CES 2015 widziałem np. LCD IGZO Sharpa wykorzystane w takim samym celu. Stare, dobre ciekłe kryształy w zupełnie nietypowym wydaniu. Spójrzcie.

 

OLED z Japonii. Firmy łączą siły

W temacie OLED chcą dodać też coś Japończycy. Firmy INCJ, Japan Display, Sony i Panasonic łączą siły pod wspólną banderą JOLED Inc. Spółka zajmie się produkcją paneli organicznych głównie dla tabletów, komputerów i paneli reklamowych. Z czasem zapewne również dla telewizorów, ale póki co o tym cisza.

Aktualnie w kwestii telewizorów OLED na rynku jest tylko jeden mistrz – LG. Czekam na więcej.

 

Woda odbijająca się od wszystkiego

Bardzo ciekawą nowinkę zaprezentowali badacze z Uniwersytetu Rochester. Pracują oni nad stworzeniem powierzchni, które miałyby zapewniać genialne właściwości hydrofobowe – odpychania wody. Wykorzystując technikę kształtowania laserem pokryli oni różne materiały strukturami nano, które odpychają wodę. Dany materiał wystarczy przechylić o zaledwie pięć stopni, by woda odbijała się od niego jak piłka. Teflon się chowa.

Zastosowanie? Wszelakie! Np. karoseria samochodu, na której nie utrzymuje się woda, a co za tym idzie zimą nie zamarza, a jesienią nie rdzewieje. Albo muszle klozetowe, które potrzebują mniej (lub w ogóle) wody, to spłukania nieczystości.

 

 

Cyfrowa lornetka Ricoh

Ricoh NV-10A Enhanced Binoculars

Ricoh NV-10A Enhanced Binoculars, to cyfrowa lornetka wyposażona w system Atmospheric Interference Reduction mający usuwać z widzianego obrazu zanieczyszczenia wywoływane mgłą, deszczem czy śniegiem. Pozwala on na poprawianie w czasie rzeczywistym koloru, nasycenia, kontrastu itd… Czyli robi to samo, co każda inna kamera, tylko udaje lornetkę.

Jestem bardzo sceptycznie nastawiony do cyfrowych lornetek z dwóch powodów. Po pierwsze widziałem je w akcji w postaci Sony DEV-50V i wiem, że są rozczarowujące. Po drugie – są potwornie drogie. Ricoh NV-10A Enhanced Binoculars kosztuje 4200 dolarów. Tak jest, prawie 16 000 zł za lornetkę.

 

Sony stawia ostro na Android TV

W zeszłym roku system Android w telewizorach kojarzył się całkowicie z Philipsem. Polecam dwa najnowsze wpisy o nim:

W nowym roku do ostrej walki na Android TV dołącza Sony. Wspominałem już o tym po targach CES 2015.

Najbardziej zaskoczyło mnie to, jak Sony silnie przestawia się na Androida. W zeszłym roku stawiałem raczej na to, że Japończycy wydadzą kilka próbnych modeli z tym OSem. Teraz wiadomo już, że będą przestawiali na niego większość swoich telewizorów. Android TV będą miały:

  • wszystkie panele 4K: Sony X94C, Sony X93C, Sony X90C, Sony S85C, Sony X85C, Sony X83C
  • modele Full HD: Sony W85C, Sony W80C, Sony W75C, Sony W70C

Bez Android TV zostaną tylko Smart TV Sony R5C i Sony R4C.

W lutym mamy dowiedzieć się więcej o ofercie na rynek Polski. Producent zapowiedział mi spotkanie prasowe w tej kwestii.

 

Zaczynamy nowy tydzień!

Opublikowany przez Szymon Adamus

Szymon Adamus, fan wszystkiego co HD, SD i OK. Widzi martwe piksele i ma cztery pary rąk. W każdej z nich trrzyma pilota.