Poniedziałek na skróty: webOS 2.0, okulary Sony, nowy Polaroid, giętki OLED i inne

Święta z pasem, ale nie wszyscy mamy już wolne. Jeśli siedzicie właśnie w pracy i szukacie sposobu na ucieczkę od obowiązków, to polecam skrót najciekawszych technologicznych wiadomości ostatnich dni. Dzisiaj webOS 2.0, okulary AR Sony, odbitki prosto z Polaroida, giętki OLED cienki jak papier i inne.

webOS 2.0 na CES 2014

LG zapowiedziało, że na targach CES w Las Vegas pokaże nową wersję systemu operacyjnego webOS, o którym więcej pisałem np. w teście telewizora LG UB850V.

Póki co LG zapowiedziało zmiany dość kosmetyczne. Pojawi się konfigurowalna zakładka „Moje kanały” z ulubionymi programami i aplikacjami oraz funkcja zmiany ustawień bez przerywania filmu. Ciekawsza wydaje się zapowiedź zwiększenia wydajności. Oby filmy z YouTube wreszcie nie przerywały się w połowie z powodu braku pamięci.

Te i inne, nowe informacje z CES 2015 dodaję do wpisu na temat nadchodzących targów.

 

Okulary AR Sony na CES 2015

Z kolei Sony pokaże w Vegas okulary dla rzeczywistości rozszerzonej (Augmented Reality – AR) podobne do słynnych Google Glass. Wyglądają dość topornie.

Okulary AR Sony

Funkcje mogą być jednak ciekawe. Ekran OLED 640×400 pikseli o przekątnej 0,23″ (obraz ma wyglądać jak 16″ widoczne z 2 metrów), Bluetooth 3.0, Wifi, procesor ARM Cortex A7… Całość w obudowie warzącej 40 gramów.

Więcej informacji na stronie Sony.

 

Netflixa offline nie będzie

Krótka piłka – Cliff Edwards z Netflixa powiedział wprost, że oglądania filmów bez sieci na Netflixie nie będzie nigdy. Firma woli skupiać się na 95% przypadków, gdy widzowie oglądają jednak przez sieć.

 

Aparat z funkcją drukowania, Instagramu i Facebooka

Polaroid próbuje wrócić w łaski odbiorców łącząc stare z nowym. Aparat 14 megapikseli Socialmatic pozwala na drukowanie odbitek fotki wielkości 2×3 cale, a także wrzucanie ich do sieci społecznościowych (Facebook, Instagram, Twitter i inne), dzięki instalacji aplikacji dla Androida.

Ma też 4,5 calowy ekran dotykowy, GPS, Bluetooth i dodatkowy obiektyw 2 megapiksela do robienia „sweet foci”.

Cena – 300 dolarów w komplecie z 10 „kliszami”. Sam papier kosztuje 25 dolarów za 25 sztuk.

 

Giętki OLED Royale

Amerykańska firma Royale pokazała prototyp giętkiego ekranu AMOLED o grubości zaledwie 0,01 mm. Wygląda to dość niesamowicie.

 

Wirtualna szyba w samochodzie

Równie imponująco zapowiada się projekt 360 Virtual Urban Windscreen przygotowywany przez Jaguar Land Rover. Ma to być interaktywna przednia szyba samochodu, która pokazuje np. „hologram” auta prowadzącego nas trasą GPSu czy usuwająca martwy punkt dzięki przezroczystości bocznych belek. Póki co to tylko koncepcja, ale jestem pewien, że prędzej czy później takie rozwiązania się pojawią.

 

Drukowanie 3D w skali nano

Korea Electrotechnology Research Institute (KERI) stworzył drukarkę 3D, która jest w stanie tworzyć elementy w skali nano wykorzystując materiały takie jak metal, grafen czy tworzywa sztuczne. W praktyce urządzenie, które obecnie jest zgłaszane do biura patentowego, ma pozwolić na drukowanie całych urządzeń elektronicznych takich jak smart zegarki czy inny sprzęt noszony. Jeśli ktoś z Was mówi po Koreańsku, to zachęcam do przetłumaczenia poniższego filmu.

 

To tyle na dzisiaj. Więcej nie ma sensu, bo i tak wszyscy myślimy już o barszczu z uszkami ;)

Opublikowany przez Szymon Adamus

Szymon Adamus, fan wszystkiego co HD, SD i OK. Widzi martwe piksele i ma cztery pary rąk. W każdej z nich trrzyma pilota.