Poniedziałek na skróty: więcej opery w UHD Samsunga, monitor 4K Philipsa, telewizja z zapachem i skrót wiadomości kulturalnych

Ja dzisiaj oglądam nowinki Motoroli, ale nie mogłem Was zostawić bez wpisu na blogu. W dzisiejszym Poniedziałku na skróty sporo sprzętu, ale też trochę pop kultury.

Więcej opery UHD Samsunga

UHD opery Samsunga

Samsung jest sponsorem Wiedeńskiej Operze Państwowej, a w jego platformie Smart TV można znaleźć aplikację do odtwarzania jej transmisji na żywo w jakości Ultra HD. Miałem okazję odwiedzić operę przy okazji wyjazdu do fabryki Samsunga. O transmisjach z jej desek w Ultra HD pisałem na Gazecie.

W grudniu użytkownicy aplikacji Wiener Staatsoper będą mogli obejrzeć dwie opery na żywo:

 • 16. grudnia – Traviata
 • 21. grudnia – Zemsta nietoperza

Transmisje w UHD będą darmowe.

 

Oczy zamiast myszki

Zostańmy jeszcze na chwilę przy tym koreańskim producencie, bo jego inżynierowie stworzyli coś ciekawego. System EYECAN+, to sensor rozpoznający ruchy gałek ocznych i pozwalający na sterowanie za ich pomocą kursorem na ekranie. Samsung pracuje nad tą nowinką z myślą o osobach niepełnosprawnych. W najnowszej, drugiej wersji urządzenie ma postać małego pudełka stawianego pod ekranem. Wykrywa ono ruchy oczu bez jakichkolwiek innych urządzeń.

Fot. Samsung Tomorrow
Fot. Samsung Tomorrow

Użytkownik może korzystać z 18 prostych komend takich jak: „skopiuj”, „wklej”, „wybierz wszystko” itp. Co ciekawe oprogramowanie EYECAN+ ma być udostępniony na licencji open source, więc więcej firm będzie mogło budować na jego bazie rozwiązania dla osób potrzebujących ich najbardziej. Plus dla Samsunga.

Fot. Samsung Tomorrow

 

Monitor 4K Philipsa

Ze sprzętu bardziej typowego Philips zapowiada 40-calowy monitor Ultra HD BDM4065UC.

PHILIPS_BDM4065UC

W skrócie:

 • Rozdzielczość 3840 x 2160 pikseli 60 Hz.
 • Przekątna 40 cali.
 • Matryca VA z podświetlaniem W-LED.
 • Jasność 300 cd/m2.
 • Złącza DisplayPort 1.2, mini DisplayPort 1.2, HDMI 1.4, MHL-HDMI, D-Sub.

Cena spora, ale i wielkość niezła – 2899 zł.

 

Kino domowe i tablet  zapachem

Najgorętszą nowinką dla kina domowego jest obecnie rozdzielczość Ultra High Definition. Japoński system Aromajoin ma stworzyć coś nowego. To projekt przenośnej wersji kinowego systemu generowania zapachu, o którym wspominałem dwukrotnie na blogu. Przy okazji pachnącej Jessici Alby w Małych Agentach 4 i projektu naukowego na Uniwersytecie San Diego.

Nad systemem Aromajoin pracują Koreańczycy. Doktor Wook Kim chce stworzyć domową wersję kompresora Aroma Shooter, który wydziela zapach na odległość około 60-80 cm. Urządzenie jest wyposażone w 6 kartridży, z których każdy jest w stanie wydzielić zapach 45 000 razy.

Jest tylko jeden problem. Mimo iż Aroma Shooter może zmieniać zapachy co 0,1 sekundy, to nasze nosy działają znacznie wolniej. Jak szybko w czasie seansu zacznie boleć nas głowa od mieszanki aromatów?

Urządzenie póki co jest bardzo drogie. Prototyp kosztuje 2250 dolarów. Wymiana kartridży – 60 dolarów.

 

Co w pop kulturze piszczy?

Na deser skrót wiadomości ze świata pop kultury.

 • Zdjęcia na planie filmu Batman v Superman: Dawn of Justice dobiegły końca. Teraz post produkcja, czyli de-facto 3/4 filmu :)
 • Gorący trailer – Terminator: Genisys

 • Ze stajni Marvela czekają nas już na pewno filmy o przygodach: Czarnej Pantery, Jessici Jones, Deadpoola (znowu Ryan Reynolds) i Dr. Strange (już potwierdzony Benedict Cumberbatch).
 • Bond 24 będzie nazywał się Spectre – tak jak tajna organizacja łotrów z tego uniwersum. Piękna w filmie będzie Monica Belucci, silny Dave Bautista (Drax z Obrońców galaktyki), a groźny Christoph Waltz jako nowy super złoczyńca Oberhauser. Bond będzie jeździł Astonem Martinem DB10.
 • Suicide Squad, czyli bandziory z komiksów DC w służbie państwu, też doczekają się filmu. Jest już oficjalna obsada: Jared Leto – The Joker, Will Smith – Deadshot, Tom Hardy – Rick Flag, Margot Robbie – Harley Quinn, Jai Courtney – Boomerang, Cara Delevinge – Enchantress.
 • Najgorętszy trailer ostatnich tygodni – Star Wars: Episode VII – The Force Awakens.

Udanego poniedziałku!

Opublikowany przez Szymon Adamus

Szymon Adamus, fan wszystkiego co HD, SD i OK. Widzi martwe piksele i ma cztery pary rąk. W każdej z nich trrzyma pilota.