Rotundus GroundBot – podgląd innych planet w 3D

GroundBot

Widoczna na zdjęciu kula szpiegula, to GroundBot firmy Rotundus. Jej zadaniem jest zdalny podgląd w 3D z powierzchni ziemi, wody, śniegu, błota i lodu. I to podgląd nie byle jaki, bo innych planet. Fakt, że jest taka czaderska, to tylko dodatek.

Urządzenie jest wyposażone między innymi w:

  • akcelerometry, żyroskopy, magnetometry,
  • GPS,
  • WiFi.

GroundBot porusza się prędkością do 10 km/h i nagrywa filmy MPEG-4 zarówno w 2D jak i 3D. Na wbudowanym akumulatorze litowo jonowym może pracować zdalnie przez 8 do 16 godzin. Może udźwignąć do 2 kg ładunku (sam robot waży 25 kg i ma średnicę 60 cm) i poruszać się zróżnicowanym terenie. Włącznie z wodą.

Na swojej stronie internetowej twórcy zapewniają, że robot został stworzony do badania innych planet.

Wysyłając kamery i inne sensory po układzie słonecznym nie chcesz, by uszkodziły się po dotarciu na miejsce. To jeden z powodów, by użyć sferycznej, mobilnej platformy: wszystko jest chronione wewnątrz kuli

– piszą twórcy.

Póki co GroundBot może sprawdzić się jako narzędzie podglądu płyt lotniskowych i jezior. Tak przynajmniej wynika z prezentowanych filmów :)

Ale możliwości są większe. Twórcy zapewniają, że szczelna konstrukcja nadaje się do sprawdzania wycieków gazów czy badania terenu mocno zakurzonego

Opublikowany przez Szymon Adamus

Szymon Adamus, fan wszystkiego co HD, SD i OK. Widzi martwe piksele i ma cztery pary rąk. W każdej z nich trrzyma pilota.