S1 i Xbox One Elite – dwa ciekawe podejścia do kontrolerów

Standardowe pady konsol są już bardzo dopracowane. Osobiście preferuję konstrukcję znaną z Xboxa 360 i rozwiniętą w Xboxie One, ale rozumiem też sentyment graczy do modelu z PlayStation. Tytułowe pady S1 i One Elite, to coś innego.

Pierwszy z nich, S1, to podejście artystyczne. Kontroler osadzony na aluminiowej konstrukcji pokrytej drzewem orzechowym z luksusowym wykończeniem i ciekawym designem. To projekt firmy Kem Studio stworzony dla SON. Nie jest jeszcze gotowy, więc póki co możemy podziwiać tylko rendery CGI, ale jeśli efekt końcowy będzie zbliżony do koncepcji, to zapowiada się luksusowo.

Mam wątpliwości czy przy okazji będzie też praktycznie, bo dół pada jest zamknięty, więc może utrudniać wygodne ułożenie nadgarstków. Wizualnie pomysł jest jednak znakomity.

Więcej o projekcie na stronie twórców.

 

Druga nowinka, to oficjalny kontroler Microsoftu stworzony dla graczy chcących mieć nieco więcej kontroli. Xbox One Elite nie będzie tani. W USA będzie kosztował 150 dolarów, więc równowartość około 560 zł. Jeśli koncern zastosuje tę metodę co zwykle i przeliczy dolary na euro 1:1, to w Europie będzie jeszcze drożej.

Nie wierzę, że to piszę, ale możliwe, że będzie on jednak tego wart. Powinien być tańszy, ale praktyczne możliwości jakie zaoferuje są rewelacyjne. Kontroler pozwoli na:

  • zmianę krzyżaka i gałek analogowych wedle woli i do tego za pomocą prostego patentu z magnesami
  • używanie niektórych przycisków (np. spustów) na dole pada, za pomocą specjalnych nakładek doczepianych od dołu – czyli np. rzucanie granatu w FPSach bez odrywania palców od gałek
  • regulowana siła nacisku spustów

Spójrzcie o co chodzi na filmie Tested.

Rewelacyjna konstrukcja.

Szkoda, że Microsoft nie postanowił wprowadzić takich rozwiązań do pierwszego, standardowego pada Xboxa One. To byłby hit zapewne nie tylko dla konsol, ale też PeCetów. Cena ponad pół tysiąca złotych za kontroler odstraszy zapewne większość przeciętnych odbiorców.

Co nie zmienia faktu, że rozwiązania wydają się być bardzo praktyczne, a do tego niesłychanie proste w konfiguracji.

 

Dwa ciekawe pady, dwa różne podejścia do tematu. Nietypowy, luksusowy styl kontra całkowita praktyczność.

Obydwa ciekawe.

Opublikowany przez Szymon Adamus

Szymon Adamus, fan wszystkiego co HD, SD i OK. Widzi martwe piksele i ma cztery pary rąk. W każdej z nich trrzyma pilota.