Samsung 4,99″ Full HD w tym roku

Wpis pochodzi z Multi-bloga.

Przed targami CES 2013 zapowiadałem, że być może zobaczymy na nich 4,99-calowy ekranik AMOLED firmy Samsung o rozdzielczości Full HD.  Miałem nadzieję, że producent zapowie coś konkretnego. Niestety tak się nie stało. Ale wyświetlacz i tak ma się niedługo pojawić.

Koreańska firma pokazała w Las Vegas swoją nowinkę, ale niestety nadal w wersji prototypowej. Nie padły żadne konkrety dotyczące produktów, które będą go wykorzystywały i kiedy to nastąpi. Jednak jest prawie pewne, że 4,99-calowy ekran Full HD zobaczymy w następnym telefonie komórkowym z serii Galaxy S. Samsung zapowiada bowiem, że ekranik trafi do produkcji w pierwszym kwartale tego roku.

Według producenta nowy AMOLED ma być o 25% bardziej wydajny niż poprzednie wersje. Nie wiadomo jednak jakiego układu pikseli używa w tym ekranik Samsung – PenTile, czy tradycyjnego RGB. A może zmodyfikowanego RGB jak w przypadku Note II?

Ta druga opcja jest bardziej prawdopodobna. Układ PenTile ma w teorii wyższą rozdzielczość niż tradycyjne RGB, ale wiele testów wskazuje na to, że obraz jest w istocie mniej dokładny. Kiedyś pisałem o takich badaniach na moim blogu. Polecam też porównanie ekranów kilku urządzeń, które przeprowadziło Gizmodo. Wspominałem o nim dawniej namoim Facebooku. W zdjęciach makro matryc widać wyraźnie, że czasem wyższa rozdzielczość na papierze nie zawsze oznacza lepszej jakości w praktyce (np. Samsung Galaxy S w stosunku do iPhone’a 5).

Wpis pochodzi z Multi-bloga.

Opublikowany przez Szymon Adamus

Szymon Adamus, fan wszystkiego co HD, SD i OK. Widzi martwe piksele i ma cztery pary rąk. W każdej z nich trrzyma pilota.