Samsung Forum 2012 – odpowiadam na Wasze pytania

Samsung Forum 2012 1

W zeszły piątek dałem Wam znać, że wybieram się do Pragi na Samsung Forum 2012. Zachęcałem też do zostawiania pytań w komentarzach pod wpisem i na moim Facebooku. Kilka się pojawiło więc z przyjemnością wyciągnąłem od przedstawicieli producenta informacje o które prosiliście.

Waldemar S. Subnasty pytał o clouding w LED-ach

Kogokolwiek o to bym nie pytał, to oczywiście odpowiedź była taka sama – LCD LED Samsunga nie ma takich problemów i generalnie jest idealnie :) W rzeczywistości klient będzie miał w tym roku trochę większe możliwości doboru LEDów Samsunga, bo oprócz super cienkich i zaawansowanych paneli z podświetlaniem brzegowym, Koreańczycy będą też promowali grubsze telewizory z tylnym podświetlaniem Direct LED. To chociażby seria 5000.

Zastąpiliśmy w niej tradycyjne lampy diodami LED. Osiągamy dzięki temu większą oszczędność energii, lepszy obraz i konstrukcję bardziej przyjazną środowisku

– tłumaczył w Pradze Michał Ways z Samsunga.

Konkretnych porównań starszych i nowszych modeli oczywiście nie było (kto by sobie tak strzelił w stopę?).

Samsung Forum 2012 - LED TV 5000

Dink pytał zaczepnie, co Samsung skopiował od Apple

Pytanie było dowcipne, ale osadzone w brutalnych realiach ciągłej walki na patenty między dwoma firmami. W Pradze można było oglądać chociażby tablet Galaxy Tab 2 7″. Pisałem o nim w innym wpisie.

maHDi prosił bym dowiedział się czegoś na temat nowych plazm

Tak więc przede wszystkim przedstawiciele Samsunga wyraźnie zaznaczali, że producent absolutnie nie rezygnuje z technologii plazmowej i takie panele będzie dalej rozwijał. W Pradze zapowiadał, że tegoroczne modele będą czerpały mniej energii niż dotychczas, a do tego zaoferują lepszą jakość czerni dzięki systemowi Real Black Pro.

Prezentowane panele nowych serii nie są oczywiście tak imponujące pod względem designu jak najnowsze LCD. Mają grubsza ramki i mniej ciekawe podstawki itd. Obraz wyświetlają jednak znakomity, więc myślę, że fani odbiorników PDP nie mają się czego obawiać.

Samsung Forum 2012 - plazma

Inna kwestia, że wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują na to, że za około trzy lata plazma może zacząć przechodzić do lamusa. Obecnie Samsung trzyma ją dlatego, że polityka firmy mówi wyraźnie o obstawianiu wszystkich frontów. Koreańczycy szczycą się tym, że mają produkty w praktycznie każdej, liczącej się sferze RTV i AGD. Za kilka lat plazma może jednak nie wytrzymać po prostu konkurencji OLED-ów.

Póki co nowe telewizory wychodzą. O konkretnych datach premier i cenach niestety mowy nie było, ale przed Euro 2012 na pewno się pojawią.

Michał pytał na Facebooku o Samsunga Galaxy S III

Niestety o tym telefonie nie było ani słowa. Możliwe, że Samsung wyda jakąś zapowiedź na targach MWC w Barcelonie. Mobile World Congress startuje 27. lutego, więc nie będziemy musieli czekać długo na potwierdzenie lub zaprzeczenie.

Być może Samsung czeka też z jakimikolwiek konkretnymi zapowiedziami na nowości HTC.

Pete chciał wiedzieć więcej na temat telewizora OLED

Pisałem już o nim w innym tekście. Kilka informacji wrzuciłem też na mój YouTube.

Tak jak słyszycie panel ma mieć premierę na targach IFA 2012 we wrześniu. O cenach póki co nic nie wiadomo. Pewne jest tylko to, że OLED Samsunga będzie taki sam jak każdy inny – drogi.

Pete martwił się, że Samsung i LG mogą znów dogadać się w kwestii cen (pisałem o tym na Multi-blogu). Taka ewentualność istnieje, chociaż moim zdaniem bardziej prawdopodobna jest walka na śmierć i życie. OLED w przypadku telewizorów to technologia nowa i coś czuję, że zarówno Samsung jak i LG będą chciały zniszczyć konkurencję, a nie dogadywać się z nią w jakichkolwiek kwestiach. Kto pierwszy ugruntuje swoją pozycję lidera w tym sektorze, może liczyć na wierność klientów przy kolejnych generacjach sprzętu.

Tak czy inaczej musimy czekać do września, a kto zamierza kupić 55-calowy OLED w dniu premiery, powinien już zacząć odkładać pieniądze… lub sprawdzać zdolność kredytową ;)

Steve pytał o Smart Evolution

Bardzo dobre pytanie, bo to jedna z największych nowości Samsunga, która nie wiąże się tylko ze zmianą oprogramowania.

Smart Evolution, to jeden z trzech filarów, na których opiera się nowa polityka Samsunga dotycząca Smart TV. Pozostałe dwie, to Smart Interaction, czyli sterowanie telewizorem za pomocą głosu i gestów, oraz Smart Content, czyli więcej możliwości telewizora (np. trener fitness, wymiana treści między kilkoma panelami itp). Smart Evolution to z kolei trzeci element strategii Samsunga mający wyprowadzić go na prowadzenie. Chodzi tutaj o poszerzanie możliwości telewizora, przez zewnętrzne przystawki Smart Evolution Kit. Pierwsza z nich pojawi się za około rok. Będzie poszerzała możliwości CPU, GPU i pamięci telewizora. A więc szybszy procesor, lepsza grafika i więcej RAM-u.

By za rok czy dwa użytkownik mógł dodać do swojego telewizora Smart Evolution Kit i korzystać w pełni z wszystkich najnowszych aplikacji

– wyjaśnia Michał Ways, trener produktu Samsunga.

O cenach Smart Evolution Kit jeszcze nic nie wiadomo.

Steve pytał też o to, jak Smart Evolution wpłynie na aktualizację telewizorów producenta i czy nie sprawi, że przestaną się pojawiać aktualizacje softu. Nie, jeśli już, to zwiększy ich ilość. Problemem może być coś innego. Skoro producent zamierza regularnie (raz w roku) wydawać nowe Evolution Kit, to nie będzie tak bardzo dbał o optymalizację kodów swojego oprogramowania. Mając możliwość dołożenia do telewizora co roku szybszego procesora, może dojść do tego, co znamy z komputerów stacjonarnych, których upgrade co kilka lat to dla wielu użytkowników konieczność. Tym bardziej, że przecież Samsung nie będzie rozdawał Evolution Kitów za darmo. Przystawki będą sprzedawane, a więc trzeba będzie na nich zarobić jak najwięcej.

Optymistyczna wersja tego samego scenariusza jest taka, że Samsung nie pokpi sprawy optymalizacji, a Evolution Kit nie będzie zbyt drogi. Wtedy poszerzenie możliwości telewizora bez konieczności wydawania dużych pieniędzy na zupełnie nowy odbiornik będzie ciekawą opcją. Coś jednak czuję, że ta cała zabawa w Ewolucję tania nie będzie.

 

To już wszystkie pytania jakie dostałem od Was przed Samsung Forum 2012. Dzięki za ich podesłanie, mam nadzieję, że trochę pomogłem.

Opublikowany przez Szymon Adamus

Szymon Adamus, fan wszystkiego co HD, SD i OK. Widzi martwe piksele i ma cztery pary rąk. W każdej z nich trrzyma pilota.