Samsung JS9000 – odpowiedzi na Wasze pytania

Samsung JS9000

Samsung JS9000, to jeden z trzech modelu SUHD koreańskiego producenta na ten rok. Pisałem już o wadach i zaletach najwyższego modelu JS9500. Dzisiaj mam odpowiedzi na Wasze pytania dotyczące JS9000.

Serie SUHD, z kwantową kropką/nanokryształami, to:

  • Samsung JS9500
  • Samsung JS9000
  • Samsung JS8500

Wszystkie z wygiętymi matrycami UHD, dwa pierwsze z ośmiordzeniowym procesorem, a JS8500 z czterema rdzeniami. Najwyższa seria, JS9500, ma pełne podświetlanie LED (240 stref w wersji 88″ i 150 w 65″), wspiera dla HDR, HEVC, HTML5 (ale nie Flash!) i w zasadzie wszystkiego co jest obecnie na rynku (czekam jeszcze na informacje dotyczące HbbTV 2.0).

Model najwyższy JS9500, prezentowałem Wam już na filmie.

Dzisiaj wracam do tematu modelu Samsung JS9000. Dwa tygodnie temu wspominałem, że Tomasz Chmielewski z magazynu „TV TEST” będzie testował ten telewizor i zgodził się odpowiedzieć na Wasze pytania. Zadaliście ich trochę na blogu i moim Facebooku, a Tomasz odpowiedział rzetelnie na wszystkie, nurtujące Was kwestie.

Kwestia jest ciekawa, bo Samsung JS9000 jest już dostępny w sprzedaży i tańszy niż najwyższy model. Dzisiaj (to jest 26.03.2015) ceny wyglądają tak jak poniżej. Pod linkami znajdziecie aktualne oferty.

Samsung JS9000 - tył
Samsung JS9000 - tył

Sporo informacji podałem Wam po Samsung Roadshow 2015 w Berlinie. Poniżej cytuję odpowiedzi Tomasza Chmielewskiego na Wasze konkretne pytania dotyczące serii JS9000.

 

Radosław Murdzek pytał na moim Facebooku jak z płynnością systemu Tizen? Czy będzie na nim dostępnych tyle aplikacji co na smarcie z serii z 2014 roku?

Jak na całkowicie nowe oprogramowanie system Tizen w wersji 1201 działa zadziwiająco szybko i stabilnie. W każdym razie telewizor jest dużo szybszy niż wielokrotnie łatany webOS w wersji 1.3 (np. w modelu 55UB950). Ponadto ani razu nie udało mi się go zawiesić i to pomimo wielu prób.

Jedynym większym mankamentem jest powolne wczytywanie miniatur plików wideo z USB i brak buforowania tych miniatur.

Na dzień 23 marca br. było poniżej 40 aplikacji, w tym 5 polskich. Docelowo ma być więcej niż w 2014 roku, ale trochę to zajmie, bo Samsung i jego partnerzy muszą dostosować lub napisać od nowa ponad 1000 aplikacji dostępnych na całym świecie.

 

Piotr Herod pytał czy TV naprawdę ma matrycę 200 Hz czy jest to w rzeczywistości 100 Hz + scanning backlight?

Nie mogę definitywnie odpowiedzieć na to pytanie, ale wyniki pomiarów rozdzielczości dynamicznej wskazują na natywną matrycę 200 Hz. Do tego dostępna jest modulacja podświetlenia, która jeszcze bardziej wyostrza ruch. W sumie jest nie gorzej niż w 55HU8500 (przypominam, że jego test był u mnie na blogu – dop. Szymon), a pod względem ostrości ruchu 55JS9000 to, obok najlepszych Soniaków, ścisła światowa czołówka.

(Na moim Facebooku jeden z czytelników pisze, że matryca jest 120 Hz – dop. Szymon).

 

Radier pytał czy topowe polskie aplikacje VOD z dotychczasowej platformy Smart są dostępne po wyjęciu TV z pudła?

Nie. Na dzień 23 marca br. dostępne były: ipla, VOD Onet i VOD TVP. Do tego YouTube i przeglądarka po polsku.

 

Interesuje mnie działanie przeglądarki i wynik w teście HTML5. W jakiej rozdzielczości działa.

Przeglądarka działała dobrze i w teście zgodności z HTML5 osiągnęła wynik 465 (czyli więcej niż Firefox na Win XP, który osiągnął 445).

 

Czy YouTube działa natywnie w 4K? Jeśli nie to czy da się wybrać 4K z poziomu przeglądarki?

Moim zdaniem aplikacja YouTube nie działa natywnie w 4K (testowaliśmy na łączu 80Mb/s).

 

Poproszę też o screeny z menu serwisowego.

Przykro mi, ale nie mieliśmy czasu aby tam zajrzeć.

 

Horacy pytał jak wyglądają kąty w pionie i poziomie – czy tak topowy model ma z nimi problemy?

Z przyczyn czasowych nie sprawdzałem degradacji obrazu w pionie. Kąty w poziomie są dość dobre – dużo lepsze niż w 46F8000 i 46F8500. Pomimo tego, ustępują nieco najlepszym matrycom MVA, nie mówiąc o IPS-ach. Zalecam oglądanie na wprost lub do 10 stopni w bok od osi.

Samsung JS9000 - nowy smart hub
Samsung JS9000 - nowy smart hub

 

Alex81 był ciekaw jak jest faktycznie z jakością obrazu zarówno przy kanałach HD np. nc+ jak i w materiałach 4K. Czy widać znaczną poprawę do modeli z zeszłego roku co skłaniałoby do zmiany tv na nowy?

Oglądałem obraz TVN HD na multipleksie. Jakość była zazwyczaj bardzo dobra (jak na sygnał z anteny). Kanały SD (np. z TVP) wyglądają czasem akceptowalnie, czasem koszmarnie, a najczęściej kiepsko, bo żadne przeskalowywanie im nie pomoże. Najlepsze płyty Blu-ray (np. Samsara, Prometeusz, 1000 lat po ziemi) wyglądają co najmniej świetnie. Pliki 4K, zwłaszcza te zapisane z szerokim spektrum barw, świecą niemal fenomenalnie (po kalibracji).

 

Azman pytał jak wygląda oferta gier w Tizen OS?

Na razie jest kiepsko. Kilka prostych tytułów. „Nothing to write home about”.

Samsung JS9000 - gry
Samsung JS9000 - gry

 

Czy jest obsługa sklepu Google Play?

W Tizenie? Nie zauważyłem.

(I nie będzie. Nie po to Samsung buduje własny ekosystem Tizen, by dodawać funkcjonalności Google – dop. Szymon).

Samsung JS9000 - moje apps
Samsung JS9000 - moje apps

 

Czy da się podłączyć pada i grać?

Nie sprawdzałem tego.

 

Tomek N -czy kontrast i wygaszanie jest lepsze niż w HU8500? Warto czekać czy lepiej kupić HU8500 w promocji?

Kontrast jest aż o 50% lepszy. Wygaszanie poprawione, ale jak to przy „krawędziówce” – ma swoje ograniczenia. Moim zdaniem zdecydowanie warto poczekać na 55JS9000 ze względu na dużo lepsze kolory i kontrast.

 

To tyle. Dziękuję za nadesłane pytania, a Tomaszowi serdeczne dzięki za odpowiedzi na pytania Obywateli świata HD.

Zajrzyjcie do Tomka i czytajcie „TV TEST„. Warto.

Opublikowany przez Szymon Adamus

Szymon Adamus, fan wszystkiego co HD, SD i OK. Widzi martwe piksele i ma cztery pary rąk. W każdej z nich trrzyma pilota.