Samsung UHD Evolution Kit ma dodać częściowe wsparcie dla HDR

Wszystko wskazuje na to, że Samsung może lada chwila mieć dużo więcej paneli obsługujących treść HDR. Przynajmniej częściowo.

Wszystko dzięki przystawkom Evolution Kit, o których pisałem nie raz na blogu. Jest to zewnętrzne „pudełko”, w którym producent umieszcza wszystkie najważniejsze podzespoły wysokiej klasy telewizorów. Z panelem łączy się je za pomocą jednego kabla i stawia w dowolnym miejscu.

Zalety takiego rozwiązania, to większa mobilność i łatwiejszy dostęp do złącz oraz fakt, że można je zmieniać raz na jakiś czas aktualizując nie tylko software, ale i hardware telewizora.

Minusem jest dość głośna praca wiatraczków, o której wspominałem przy okazji testu Samsunga JS9000.

Samsung JS9000

Serwis Flatpanels HD donosi, że najnowsza wersja przystawki UHD Evolution Kit, wersja SEK-3500 (czyli konstrukcja podobna do One Connect Boxa którego mają tegoroczne telewizory z serii JS SUHD) ma pozwolić na dodanie częściowego wsparcia dla treści HDR w starszych telewizorach. Obsługiwane mają być konkretnie:

  • rok 2013 – Samsungi F9000 i S9
  • rok 2014 – Samsungi HU6900 i modele wyższe

Nowy UHD Evolution Kit nie zwiększy jasności matrycy telewizorów, ale ma pozwolić na odtwarzanie formatu PQ używanego w treściach HDR. Podobno w praktyce jest widoczna różnica, ale oczywiście na wnikliwe testy musimy jeszcze poczekać.

Problemem jest jak zwykle cena. W Polskim sklepie Samsunga jeszcze nie widziałem najnowszej wersji Evolution Kina, ale np. w Niemczech SEK-3500U kosztuje obecnie 399 euro. To ponad 1600 zł, więc nie mało. Raz na kilka lat może to być jednak ciekawe rozwiązanie.

Oby tylko Samsung wspierał je tak długo. Póki co nie ma np. wieści o nowej przystawce dla modeli z 2012 roku.

Opublikowany przez Szymon Adamus

Szymon Adamus, fan wszystkiego co HD, SD i OK. Widzi martwe piksele i ma cztery pary rąk. W każdej z nich trrzyma pilota.