Samsung One Connect Box vs UHD Evolution Kit. Ciszej czy nie?

Pod moim wpisem na temat funkcji HDR w telewizorach Samsunga zaktualizowanych za pomocą Evolution Kita rozmawialiśmy o różnicach między głośnością One Connect Boxa, a Evolution Kita. Zapytałem o to Samsunga.

W komentarzach pod wspomnianym wpisem Marek Wardaszko zauważył, że opinia o głośnym wiatraczku (którą i ja głosiłem przy okazji testu modelu Samsung JS9000) dotyczy przystawki One Connect Box będącego częścią zestawu telewizora, a nie wymiennej „skrzyneczki” UHD Evolution Kit SEK-3500, za pomocą której można zaktualizować software i hardware starszego telewizora. Marek powołuje się na opinie czytelników AVS Forum, którzy opisywali przystawkę Samsunga jako bezgłośną.

Nie miałem jeszcze okazji sprawdzić na spokojnie przystawki UHD Evolution Kit SEK-3500, więc trudno mi się odnieść do tych opinii. Zapytałem o kwestię polski oddział Samsunga.

One Connect Box to integralna część telewizora w modelach z 2015 roku. SEK-3500U to UHD Evolution Kit do wykorzystania (upgrade) w telewizorach LED HU6900 i wyższych z 2014 roku oraz S9 i F9000 z 2013.

Oba urządzenia różnią się funkcją. One Connect Box jest integralną częścią telewizorów SUHD i UHD z 2015 roku. SEK-3500U jest urządzeniem do upgrade telewizorów z 2014 i 2013 roku, które aktualizują je do ustawień systemowych z 2015 roku

– odpowiedział Samsung.

Niestety nie uzyskam bardziej szczegółowych informacji na temat specyfikacji jednego i drugiego urządzenia, by można je porównać w stu procentach.

To czym są One Connect Boxy i Evolution Kity wiemy. Kwestia dotyczy tego czy ich konstrukcja pod obudową jest taka sama. Głównie chodzi o chłodzenie podzespołów, bo to właśnie wiatraczki słychać w One Connect Boksie.

Wizualnie sprzęt jest podobny:

Samsung UHD Evolution Kit SEK-3500U

Samsung SEK-3500U

Samsung One Connect Box z zestawu Samsunga JS9000

Design może o niczym nie świadczyć, ale staram się myśleć o tym w sposób produkcyjny. Po co Samsung miałby projektować zupełnie nowy sprzęt, a co za tym idzie wykorzystywać inny proces produkcyjny na liniach fabrycznych, skoro główne podzespoły w obydwu urządzeniach są (zapewne) takie same (na pewno ośmiordzeniowy procesor), a konstrukcja podobna?

Oczywiście moje gdybanie to żaden dowód i Marek Wardaszko ma rację, że Samsung mógł w UHD Evolution Kit zmienić np. wiatraczki na cichsze i sprawa głośnej pracy zostałaby rozwiązana.

Postaram się to sprawdzić w praktyce gdy tylko będę miał okazję.

 

Was tym czasem zachęcam do dyskusji w komentarzach.

Opublikowany przez Szymon Adamus

Szymon Adamus, fan wszystkiego co HD, SD i OK. Widzi martwe piksele i ma cztery pary rąk. W każdej z nich trrzyma pilota.