Samsung z Windowsem 8 – odpowiadam na Wasze pytania

Samsung ATIV S w moich rękach

Tablet, laptop, komórka i konsola. Wszystko z systemem który wygląda i działa na tyle podobnie, byśmy nie czuli zbyt wielkiej różnicy po przesiadce z jednego sprzętu na drugi. Mniej więcej taka wizja stoi za Windowsem 8. Jak sprawdza się ona w praktyce na sprzęcie Samsunga?

Trochę urządzeń tego producenta z Windowsem 8 widziałem już w Berlinie podczas targów IFA 2012. Najbardziej spodobał mi się ATIV Smart PC. Tablet o mocy laptopa z doczepianą klawiaturą.

Aktualnie Samsung rezygnuje z przedrostka „ATIV” i promuje swój sprzęt po prostu jako Smart PC i Smart PC Pro. Obydwa z nich mają ekran o przekątnej 11,6 cala. Pierwsza wersja o rozdzielczości 1366 x 768 pikseli, a druga 1920 x 1080 pikseli. Model podstawowy będzie działał w oparciu o procesor Intel Atom, a wersja Pro – Intel Core i3 (w przyszłości być może również i5). Komputery/Tablety mają matryce LCD LED PLS, jedno złącze USB i microHDMI w ekranie oraz dwa USB w klawiaturze. Dostępne będą za około miesiąc, w cenach około 2999 zł i 3499 zł.

Samsung Smart PC

Samsung smart PC Pro

 

Oprócz tego sprzętu, Samsung będzie miał jeszcze inne urządzenia z Windowsem 8.

Ultrabooka Serii 5 Ultra T

Samsung Ultrabook Ultra T

Ekran 13,3 cala i rozdzielczości 1366 x 768. Do tego procesor i5 lub i7, 4 GB RAM, dysk zwykły + SSD i bateria pozwalająca na 8 godzin pracy. Wszystko to w konstrukcji o wadze 1,7 kg i oczywiście z funkcjami dotykowymi.

Tablet ATIV Tab

Tablet, który w Warszawie widziałem był w wersji inżynieryjnej. Działał pod systemem Windows 8 RT, miał 16 GB własnej pamięci i slot na karty microSD. Jego wersja WiFi pojawi się do końca tego roku, a SIM w pierwszym lub drugim kwartale przyszłego.

Smartfon ATIV S

Samsung ATIV S

Konstrukcja podobna do Galaxy S III. Z procesorem Dual 1,5, szkłem Gorilla Glass 2 na ekranie (cieńszym, a więc lżejszym i mniej zniekształcającym obraz), ekranem 4,8 cala 1280 x 720 pikseli i baterią 2300 mAh. Telefon super lekki i działający znakomicie. Jedyne do czego można się obecnie przyczepić to nieco wariujący akcelerometr.

Sprzęt ciekawy, a Windows 8 sprawdza się nieźle zarówno na ekranach małych, średnich jak i dużych.

 

Co z konkretami? Poniżej odpowiadam na Wasze pytania.

Na moim Facebooku Pojawiło się sporo pyta dotyczących komputera ATIV, czyli od teraz po prostu Smart PC Pro (wersja z ekranem 1080p). Odpowiadam po kolei.

Jaki ekran?

Tak jak wspominałem, 11,6 cala 1920 x 1080. Wersja bez „Pro” w nazwie to 1366 x 768 pikseli.

Procesory

Atom w podstawowej oraz i3 w wersji Pro. W przyszłym roku zapewne pojawi się też model z i5.

Samsung smart PC Pro i ATIV S

Ile portów USB?

Jeden w ekranie i 2 w klawiaturze.

Kiedy w Polsce i za ile

Za około miesiąc. 2999 zł za wersję podstawową i 3499 za Smart PC Pro.

Czy klawiatura ma swoją baterię?

Niestety nie :( W gruzach runęły moje plany podpięcia do telewizora samego ekranu i zdalnej obsługi klawiaturą. Okazuje się, że jest ona tylko klawiaturą i touchpadem (+ hubem USB). Nie ma własnego zasilania, nie komunikuje się z ekranem zdalnie i nie ma w niej żadnych istotnych komponentów sprzętu.

Dostępna będzie co prawda klawiatura Bluetooth i zapewne będzie można podpiąć każdą tego typu, ale to już dodatkowy wydatek.

Samsung Smart PC Pro klawiatura

Czy klawiatura ma wpływ na czas pracy?

Nie

Czy na wycieczkę można wziąć tylko ekran?

Tak. To jest jak tablet z dodatkową klawiaturą.

Samsung Smart PC Dekstop VS Windows 8 Style

 

Pod poprzednim wpisem Dahman pytał jeszcze jak sprawdza się na tym sprzęcie Flash i Silverlight.

Sprawdziłem kilka stron i nie było większych problemów. Podobno w Windows 8 czasem działa to inaczej gdy odpala się witrynę z Windows 8 Style UI (kafelki do sterowania dotykiem), a PC Desktop Mode (pulpit), ale ja nie widziałem różnicy.

 

Podsumowując, jakie to jest? Niezłe. Nie miałbym naprawdę nic przeciwko, żeby Windows 8 zdominował rynek. Bym na tablecie, komórce i w komputerze miał dokładnie to samo i nie czuł różnicy po przejściu z małego urządzenia, na duże i odwrotnie.

Sam sprzęt Samsunga też zapowiada się nieźle. Rozczarowało mnie tylko trochę, że klawiatura Smart PC nie działa zdalnie. Szkoda. Znakomicie sprawdzałoby się to po podłączeniu ekranu do telewizora, jako pilot do multimediów.

Poza tym sprzęt jest jednak ciekawy. Smart PC może okazać się wreszcie tabletem, który będzie w stanie zastąpić laptopa nie tylko w zabawie, ale i pracy. Komórka ATIV S działa szybko i jest niewiarygodnie lekka. Tablet ATIV będzie bardziej tradycyjny i mniej ciekawy. Z kolei Ultrabook może ucieszyć fanów ekranów dotykowych, choć nie wyobrażam sobie, by w normalnych warunkach używać tej funkcji jako czegoś więcej niż ciekawostki. Już wyobrażam sobie ten ból nadgarstka po ośmiu godzinach pracy z ręką wysuniętą w stronę ekranu.

Tak więc ostatecznie trzymam kciuki za Windowsa 8, jak i za nowinki Samsunga. Z uwagami, ale jednak mi się podobają.

 

Opublikowany przez Szymon Adamus

Szymon Adamus, fan wszystkiego co HD, SD i OK. Widzi martwe piksele i ma cztery pary rąk. W każdej z nich trrzyma pilota.