Short – House of Cards w Polsce głównie z torrentów

Kevin Spacey

Niedawno pisałem o blokadach regionalnych treści w kontekście Disney Anywhere. Teraz podobny temat o usłudze Netflix i serialu House of Cards, który Polacy uwielbiają ściągać z sieci.

Moje zdanie na temat serialu znacie z bloga i podcastu Masa Kultury.

 

Serial jest znakomity i nie ma co do tego dwóch zdań. Jego dystrybucja w Polsce to jednak żart. Netflix udostępnia cały sezon naraz, w cenie abonamentu 8 dolarów miesięcznie. To 24 zł. Mniej więcej tyle co jeden bilet do kina.

We Francji nie jest on dostępny w Netfliksie ze względu na regionalne umowy licencyjne, a w Polsce? Serial pojawił się tydzień później w telewizji nc+. Roczny abonament to minimum 39 zł + 10 zł za usługę VOD. Odcinki są wyświetlane co tydzień.

Jaki jest tego rezultat? Polska jest na drugim miejscu pod względem ściągania drugiego sezonu House of Cards z nieoficjalnych źródeł.

House of Cards z torrentów
Fot. http://pmcvariety.files.wordpress.com

Czerwone kraje, to miejsca w których usługa Netflix nie jest oficjalnie dostępna. Czy kogokolwiek zdziwią takie wyniki?

Inna kwestia jest niestety taka, że nawet gdyby teraz Netflix wszedł do Polski, to może i House of Cards byłby dostępny, ale inna treść zostałaby mocno wykastrowana. Wystarczy wejść do serwisu przez VPN ustawiony na USA, a następnie np. Holandię. Różnica w repertuarze jest ogromna. Jestem pewien, że w Polsce byłoby podobnie. Blokady regionalne treści, to żart z nowoczesnego odbiorcy treści kultury.

Co do samego House of Cards to może się mylę i może jednak większość z nas ogląda serial z oficjalnych źródeł. Sprawdźmy.

Zapraszam do anonimowej ankiety.

 

[cardoza_wp_poll id=1]

 

 

 

 

 

Opublikowany przez Szymon Adamus

Szymon Adamus, fan wszystkiego co HD, SD i OK. Widzi martwe piksele i ma cztery pary rąk. W każdej z nich trrzyma pilota.