Smart TV LG zbierają dane z sieci domowych

Fot. na licencji CC Weathernow10 Wikimedia

Myślicie, że tylko producenci komórek, komputerów i aplikacji społecznych lubią zbierać o Was informacje? Nic bardziej błędnego. Telewizor podłączony do sieci może to robić równie skutecznie. Udowadnia to LG, które w Wielkiej Brytanii ma właśnie PR-ową masakrę. Oto ciemna strona Smart TV. 

Poniższa kwestia została nagłośniona przez blogerów i specjalistów z Wielkiej Brytanii. Czekam na odpowiedź LG, by ustalić jak sprawa ma się w Polsce.

 

Okazuje się, że niektóre telewizory Smart firmy LG mają wbudowaną funkcję pobierania danych o użytkowaniu. I to nie byle jakich, bo dotyczących nie tylko programu telewizyjnego jaki oglądamy i numeru seryjnego urządzenia, ale także zawartości dysków USB jakie podłączamy do domowej sieci! Jakby tego było mało dane nie są zabezpieczone, więc jeśli ktoś ma dostęp do informacji z Waszej sieci domowej lub firmowej, to może się do nich dostać.

Teoretycznie funkcję dzielenia się informacjami można wyłączyć w menu (opcja: Collection of watching info), ale jak się okazuje jej wyłącznik nie działa.

Te informacje wydają się być wysyłane bez szyfrowania za każdym razem gdy zmieniacie kanał, nawet jeśli wyłączyliście powyższą funkcję

– pisze autor angielskiego blogu DoctorBeet’s, który jako pierwszy trafił na tę kwestię (brawa dla niego).

Fot. DoctorBeet
Fot. DoctorBeet

Bloger zadał firmie pytania w tej kwestii, ale nie dostał satysfakcjonującej odpowiedzi. Trochę więcej szczęścia miał Markow, autor innego bloga – Ramblings. Mark również przyjrzał się tej kwestii i okazało się, że telewizor zbiera informacje nie tylko z dysków podłączonych bezpośrednio do niego, ale nawet z urządzeń podpiętych do domowej sieci.

Problem w tym, że nawet jeśli zgodziłem się na to w jakimkolwiek regulaminie, to wątpię by moi goście podłączający się do WiFi byliby zadowoleni z wysyłania nazw swoich plików do LG

– pisze autor bloga.

Fot. DoctorBeet

Sprawa dotarła w końcu do blogera Grahama Cluley, który zajmuje się kwestiami bezpieczeństwa w sieci. Graham miał nieco więcej szczęścia w kontaktach z koreańskim producentem. LG odpowiedziało mu bardziej konkretnie, chociaż jak pisze sam bloger, firma nie przeprosiła za swoje praktyki.

Informacje takie jak kanał, platforma telewizyjna, źródło nadawania itp. które są zbierane przez niektóre Smart TV LG nie są danymi prywatnymi tylko informacjami o oglądaniu. Te dane są zbierane jako część platformy Smart TV w celu dostarczenia bardziej odpowiednich reklam i zaoferowania rekomendacji widzom na podstawie tego co oglądają inni użytkownicy Smart TV LG

– komentuje producent.

Cała odpowiedź LG jaką otrzymał Graham Cluley załączam poniżej w niezmienionej formie.

At LG, we are always aiming to improve our Smart TV experience. Recently, it has been brought to our attention that there is an issue related to viewing information allegedly being gathered without consent. Our customers’ privacy is a very important part of the Smart TV experience so we began an immediate investigation into these claims. Here’s what we found:

Information such as channel, TV platform, broadcast source, etc. that is collected by certain LG Smart TVs is not personal but viewing information. This information is collected as part of the Smart TV platform to deliver more relevant advertisements and to offer recommendations to viewers based on what other LG Smart TV owners are watching. We have verified that even when this function is turned off by the viewers, it continues to transmit viewing information although the data is not retained by the server. A firmware update is being prepared for immediate rollout that will correct this problem on all affected LG Smart TVs so when this feature is disabled, no data will be transmitted.

It has also been reported that the names of media files stored on external drives such as USB flash devices are being collected by LG Smart TVs. While the file names are not stored, the transmission of such file names was part of a new feature being readied to search for data from the internet (metadata) related to the program being watched in order to deliver a better viewing experience. This feature, however, was never fully implemented and no personal data was ever collected or retained. This feature will also be removed from affected LG Smart TVs with the firmware update.

LG regrets any concerns these reports may have caused and will continue to strive to meet the expectations of all our customers and the public. We hope this update clears up any confusion.

 

Problemów z tą sytuacją jest kilka.

  • Funkcja wyłączania dzielenia się informacjami nie jest opisana, a nawet gdyby była, to nie działa.
  • Smart TV zbiera informacje nie tylko o tym co i kiedy oglądamy w telewizji, ale również co my i inni użytkownicy naszej sieci domowej mają w swoich urządzeniach (nazwy plików).
  • Dane są wysyłane do LG bez szyfrowania.
  • LG obiecuje wydanie aktualizacji systemu swoich telewizorów, która poprawi działanie blokady dzielenia się informacjami, ale czy informacja o takiej funkcji nie powinna być lepiej widoczna?

Nie wiem jeszcze czy ta kwestia dotyczy również odbiorników Smart TV LG działających w Polsce, a jeśli tak, to których konkretnie modeli. Napisałem w tej w kwestii do przedstawicieli polskiego oddziału producenta. Czekam na odpowiedź.

Za podesłanie cynku o tej sytuacji dziękuję Leszkowi.

Fot. na licencji CC Weathernow10 WikimediaDoctorBeet,

Opublikowany przez Szymon Adamus

Szymon Adamus, fan wszystkiego co HD, SD i OK. Widzi martwe piksele i ma cztery pary rąk. W każdej z nich trrzyma pilota.