Sony – energia tylko dla konkretnego urządzenia

Sony Authentication Power Outlet

Wpis pochodzi z Multi-bloga.

Japońska firma Sony stworzyła system ładowania urządzeń za pomocą wtyczki, która rozpoznaje czy dany sprzęt został zaakceptowany. System Sony Authentication Power Outlet wykorzystuje przystawki, które wpinamy na drodze między wtyczką na gniazdkiem. Dzięki temu szyfrowanie nie wymaga zmiany urządzeń.

Dla przykładu suszarki do włosów możemy używać tak samo jak zawsze. Informacje o niej są zapisane w chipie zamontowanym w przejściówce. Po wpięciu do niej kabla działa to tak jakby suszarka miała chip od nowości

– powiedział Kuniya Hayashi z firmy Sony podczas prezentacji systemu na targach NFC & Smart WORLD 2012.

Sony Authentication Power Outlet

Podstawowa wersja systemu komunikuje się z komputerem przez wbudowaną antenę bezprzewodową. Producent pracuje jednak nad rozwiązaniem wykorzystującym do tego samego kable przewodzące prąd. Urządzenia z wbudowanym chipem mogłyby być rozpoznawane bez konieczności stosowania jakichkolwiek przejściówek.

Po co to wszystko? Chociażby by mieć pełną kontrolę nad domową siecią energetyczną. Za pomocą aplikacji w tablecie czy komórce moglibyśmy zdalnie sterować kontaktami w domu i np. wyłączać i włączać urządzenia podczas wyjazdu na wakacje.

W szpitalach, w razie niedoboru energii, inteligentne wtyczki mogłyby pozwolić na utrzymanie „przy życiu” tylko niezbędnych urządzeń.

Kolejnym zastosowaniem jest hotelarstwo. Rozwiązanie Sony pozwala na przydzielanie energii na ustalony czas po zautoryzowaniu użytkownika za pomocą karty przykładanej do gniazdka. To samo rozwiązanie mogłoby być wykorzystywane w przyszłości do podliczania kierowców za ładowanie elektrycznych samochodów.

Wpis pochodzi z Multi-bloga.

Opublikowany przez Szymon Adamus

Szymon Adamus, fan wszystkiego co HD, SD i OK. Widzi martwe piksele i ma cztery pary rąk. W każdej z nich trrzyma pilota.