Sony HX200V – podglądam sąsiadkę

Fot. na licencji CC flickr4jazz Flickr

Chciałbym zacząć podglądać moją sąsiadkę z naprzeciwka. Jaki aparat polecacie?

Obecnie do fotek i vlogów używam aparatu Sony NEX5. Fajna konstrukcja łącząca w sobie niewielkie rozmiary aparatu kompaktowego, z wymiennymi obiektywami i optyką z lustrzanek. Zastanawiam się jednak nad czymś nowym, bo NEX5 nie ma wejścia mikrofonowego, które przydałoby mi się czasem podczas relacji z targów i imprez. Aparat kupiłem też z małym obiektywem pancake i trochę cierpię teraz przez brak zoomu.

Akurat tak się złożyło, że Sony podesłało mi sporo materiałów prasowych o swoich aparatach. Rzuciłem okiem na model Sony HX200V.

Sony HX200V

W polskich sklepach internetowych kosztuje około 1800 zł. W oficjalnych specyfikacjach czytam, że oprócz robienia fotek nagrywa też filmy w Full HD z nawet całkiem niezłym bitratem:

  • 1920 x 1080, 60p, 24 Mbps / 17 Mbps,
  • 1440 x 1080, 60p/30p, 9 Mbps / 2 Mbps,
  • 1280 x 720, 6 Mbps, 30 kl/s.

obrazek

Ma też wbudowany GPS do oznaczania materiałów znacznikami geograficznymi, wyginany do góry ekranik LCD i kilkanaście trybów ekspozycji. Najbardziej zaciekawiły mnie jedna funkcje zbliżenia. Sony chwali się, że HX200V ma zbliżenie optyczne 30x, tryb clear image zoom do 60x i zoom cyfrowy do 120x. Oczywiście cyfrowe zbliżenie będzie „pikselowate” przy większych wartościach, ale mając optyczne 30x mógłbym bez problemu podglądać sąsiadkę z naprzeciwka… to znaczy robić lepsze fotki podczas konferencji ;)

Z ciekawości sprawdziłem więc kilka testów jak sprawdza się optyczny i poszerzony cyfrowy zoom w tym modelu. Optyczne zbliżenie widać np. na tym filmie:

Cyfrowy zoom 120x tutaj:

Jak nie trudno się domyślić cyfrowe zbliżenie strasznie pogarsza jakość, ale jak na taką odległość z tak niewielkiego urządzenia, efekt jest i tak rewelacyjny.

Problem w tym, że nie siedzę w aparatach zbyt głęboko. Mam więc do Was prośbę. Jeśli używaliście Sony HX200V albo macie doświadczenie z innymi cyfrówkami, to podajcie swoje typy najlepszych modeli. Najbardziej zależy mi na tym by:

  • aparat nagrywał filmy w 720p (najlepiej w czymś innym niż AVCHD),
  • miał wejście na mikrofon
  • i jak największy zoom.

Co byście polecili?

Fot. na licencji CC flickr4jazz Flickr

Opublikowany przez Szymon Adamus

Szymon Adamus, fan wszystkiego co HD, SD i OK. Widzi martwe piksele i ma cztery pary rąk. W każdej z nich trrzyma pilota.