Tak wyłączano telewizję analogową [wideo]

Fot. na licencji CC Marcin Wichary Flickr

Pierwsze regiony przeszły na cyfrowy sygnał telewizyjny. To Zielona Góra i Zagoń. Następne w kolejce są Gdańsk, Iława oraz Poznań. Zobaczcie jak się wyłącza analog z pompą.

To było otwarcie trzech ważnych bram. Po pierwsze bramy do nowoczesnej i atrakcyjnej telewizji, po drugie bramy do likwidacji wykluczenia cyfrowego, a po trzecie bramy do nowych wyzwań związanych z łączeniem telewizji i Internetu

– powiedział minister administracji i cyfryzacji Michał Boni, który na Starym Rynku w Gorzowie Wielkopolskim wyłączył telewizję analogową w województwie lubuskim.

Sygnał wyłączano o godzinie 4:15. Tak późno, by wykorzystać chwilę ciszy w eterze i nie powodować nieprzyjemności telemaniakom.

Pożegnaliśmy epokę analogową, która trwała w Polsce 60 lat i otwieramy epokę cyfrową, która jak długo będzie trwała nie wiemy, ale na pewno pozwoli na rozwój telewizji

– Powiedział Jan Dworak, przewodniczący KRRiT.

Kolejne wyłączenia pod koniec miesiąca, a następnie mała przerwa do marca 2013.

  • 28 listopada – Gdańsk, Iława, Poznań,
  • 19 marca 2013 – Elbląg, Rzeszów, Szczecin, Warszawa, Wisła.

Multipleks 1 powinien już być dostępny wszędzie. MUX-2 w 94% kraju, a w 97% do końca przyszłego roku. MUX-3 powinien być obecnie w zasięgu około 44% populacji Polski, a do 27 kwietnia 2014 w zasięgu 98%.

Obejrzymy na nich:

  • w multipleksie MUX-2: Polsat, Polsat Sport News, TVN, TVN7, TV Puls, TV Puls 2, TV4, TV6;
  • w multipleksie MUX-3: TVP1, TVP2 HD, TVP INFO, TVP Kultura, TVP Historia, TVP Polonia;
  • w multipleksie MUX-1: TVP1 HD, TVP2, TVP INFO, Polo TV, ESKA TV, ATM Rozrywka TV, T-TV.

Inne informacje o DVB-T w Polsce w poprzednim poradniku.

 

Fot. na licencji CC Marcin Wichary z Flickr

Opublikowany przez Szymon Adamus

Szymon Adamus, fan wszystkiego co HD, SD i OK. Widzi martwe piksele i ma cztery pary rąk. W każdej z nich trrzyma pilota.